OncoArendi wynajęło 500 m2 powierzchni, otworzy laboratorium w Łodzi w br.

OncoArendi Therapeutics podpisało 10-letnią umowę najmu nieruchomości w Łodzi o powierzchni 500 m2, na której powstanie nowe laboratorium przeznaczone dla chemii medycznej, podała spółka. Położona w centrum Łodzi nieruchomość dostosowana jest do specjalistycznej działalności jaką będzie w niej prowadzić OncoArendi. Laboratorium rozpocznie działalność w tym roku.

„Dzięki wysokiej jakości powierzchni laboratoryjnej będziemy mogli przyspieszyć dynamiczny rozwój OncoArendi. Jest to ponad 2-krotnie większa powierzchnia, porównując z naszą dotychczasową lokalizacją i docelowo może tam pracować nawet 25 naukowców. Decyzja o powstaniu nowego laboratorium jest wynikiem przyjęcia naszej niedawno opublikowanej strategii i doskonale się w nią wpisuje. Przeprowadzka do nowej lokalizacji umożliwi nam wzmocnienie kompetencji w obszarze chemii, co jest szczególnie ważne biorąc pod uwagę nowy obszar strategiczny, w którym chcemy się rozwijać, czyli platformę SMR (małe cząsteczki celujące w mRNA)” – powiedział członek zarządu i dyrektor ds. naukowych OncoArendi Therapeutics Rafał Kamiński, cytowany w komunikacie.

W nowoczesnym laboratorium specjaliści OncoArendi będą prowadzić badania nad innowacyjnymi lekami na wczesnym etapie ich rozwoju. Łódzki zespół chemików medycznych OncoArendi, wykorzystując zaawansowane techniki modelowania molekularnego (ang. computer-aided drug design), projektuje i syntetyzuje nowe związki chemiczne oddziałujące z określonymi celami molekularnymi (wytypowanymi białkami lub fragmentami mRNA), których niewłaściwe funkcjonowanie w organizmie ludzkim pociąga za sobą rozwój procesów chorobowych. Modulacja funkcjonowania tych celów molekularnych za pomocą cząsteczek odkrywanych przez naukowców OncoArendi będzie prowadziła do zatrzymania lub spowolnienia rozwoju choroby. W powstającym w Łodzi laboratorium będą również badane własności fizykochemiczne oraz niektóre własności biologiczne syntetyzowanych związków, istotne dla określenia ich potencjału jako kandydatów na nowe leki. Nowa lokalizacja i infrastruktura badawcza pozwolą na dalszy rozwój tych kompetencji, podano również.

„Mamy doskonałych, ambitnych naukowców, którzy z pewnością w pełni wykorzystają potencjał, jaki niesie ze sobą nowocześnie wyposażone laboratorium, szczególnie, że zamierzamy mocniej postawić na wykorzystanie technik komputerowych w odkrywaniu nowych leków. Możliwość dostępu do takich nowoczesnych narzędzi oraz komfortowe warunki pracy w dużym laboratorium to spełnienie oczekiwań naukowców pragnących prowadzić badania na światowym poziomie. Dlatego liczymy, że dzięki temu OncoArendi będzie jeszcze bardziej atrakcyjnym miejscem rozwoju dla kreatywnych chemików, biochemików oraz bio/chemoinformatyków – zarówno tych dysponujących już pewnym doświadczeniem, jak i młodych naukowców chcących spróbować swych sił w realizacji interdyscyplinarnych, innowacyjnych i ambitnych programów poszukiwań nowych leków. Liczymy, że już za kilka miesięcy, po dokonaniu niezbędnych adaptacji, przeprowadzimy się do nowego laboratorium w Łodzi” – podsumował dyrektor chemii medycznej i współzałożyciel OncoArendi Therapeutics Jacek Olczak, cytowany w materiale.

OncoArendi Therapeutics S.A. to innowacyjna firma biotechnologiczna specjalizująca się w poszukiwaniu, rozwoju i komercjalizacji nowych leków stosowanych w terapii chorób układu oddechowego i nowotworów. Spółka jest notowana na rynku głównym GPW od kwietnia 2018 r.

(ISBnews)