Pogotowie Ratunkowe we Wrocławiu jako pierwsze w Polsce zaczyna wykorzystywać system oczyszczający powietrze i dezaktywujący wirusy

Pogotowie Ratunkowe we Wrocławiu jako pierwsze w Polsce zaczyna wykorzystywać w swoich karetkach system Aura Air oczyszczający powietrze i dezaktywujący wirusy. System został już przetestowany w izraelskich ambulansach – gdzie okazał się skuteczny nie tylko przeciwko wirusowi SARS-CoV-2, ale także innym patogenom. Wśród bakterii, przeciw którym system okazuje się skuteczną ochroną jest między innymi jeden z najtrudniejszych przeciwników – gronkowiec złocisty oporny na metycylinę (MRSA).

Wcześniej system zakupiło kilka szpitali i cały szereg specjalistycznych przychodni oraz gabinetów lekarskich. Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu zdecydował się na instalację tych urządzeń na swoim oddziale położniczym. Urządzenia pracują zarówno w strefie białej, do której trafiają pacjentki bez rozpoznanego zakażenia koronawirusem, jak i w strefie czerwonej, gdzie leżą kobiety zakażone.

„Środowisko medyczne najszybciej dostrzegło zalety tego innowacyjnego systemu kontroli jakości i oczyszczania powietrza” – wyjaśnia importer Aura Air, prezes spółki Mobile SCANMED Systems Marcin Weksler. – „Widzimy też jednak stale rosnące zainteresowanie biur, szkół i zakładów pracujących w systemie ciągłym lub planujących powrót pracowników z pracy w domu”.

Aura Air to platforma do monitorowania jakości powietrza, wykorzystująca cztery odrębne sposoby filtracji i oczyszczania. Dzięki temu osiąga potwierdzoną badaniami klinicznymi ponad 99% efektywność w neutralizacji bakterii i wirusów, w tym SARS-CoV-2.

Pojedyncze urządzenie może efektywnie działać na powierzchni do 55 m² (133m³). Dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji, wspierającej stałą pracę czujników – Aura Air na bieżąco i przez całą dobę reaguje na wszelkie zmiany w jakości powietrza. Kontrolę nad jej pracą sprawuje mobilna i prosta w obsłudze aplikacja. Niezwykle łatwo jest także wyskalować to rozwiązanie dla większych powierzchni i większej liczby urządzeń dzięki programowi do zarządzania AURA Business, który umożliwia intuicyjne sterowanie wieloma urządzeniami na raz. Każde urządzenie Aura Air co 10 sekund zbiera komplet informacji o stanie powietrza, które następnie są zapisywane i archiwizowane przez okres do 12 miesięcy.
To pozwala na dostęp do danych historycznych i potwierdza zmiany np. w ilości pyłów PM2.5 czy PM10 lub też CO₂, lub kropel aerozolu, które przenoszą wirusy.

Aura Air filtruje i dezynfekuje powietrze w czterech krokach:

Filtr wstępny filtruje duże cząsteczki kurzu, pyłków, owadów, sierści zwierzęcej i innych.

Filtr RAY™ filtruje 99,98% cząsteczek stałych o wielkości 0,3 mikrona, dodatkowo miedziany filtr warstwowy filtruje m.in. wirusy i bakterie.

Sterionizer™ generuje jony dodatnie i ujemne – podobnie jak te występujące w naturze – oczyszczając i odświeżając powietrze w pomieszczeniach oraz eliminując wyżej wymienione szkodliwe zanieczyszczenia.

Diody UVC neutralizują bakterie, wirusy i pasożyty poprzez niszczenie białek na błonie komórkowej.

Dzięki tej poczwórnej kombinacji urządzenie osiąga ponad 99% efektywnoś
w zwalczaniu wirusa SARS-CoV-2

Wymiana filtra wymagana jest co pół roku.

Badania potwierdzające efektywność urządzenia przeprowadzono w Sheba Medical Center w Izraelu – uznanym w 2021 roku przez Newsweek za jeden z 10 czołowych szpitali świata. Tam urządzenia są już od wielu miesięcy stosowane podobnie jak w wielu gabinetach lekarskich w Europie.

Zgodnie z atestem higienicznym NIZP-PZH system Aura Air jest przeznaczony do montażu w hotelach, biurach, szkołach, sklepach, urzędach i innych budynkach użyteczności publicznej oraz w gabinetach lekarskich i stomatologicznych, pojazdach komunikacji zbiorowej, a także obiektach mieszkalnych.