Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Rekord szczepień został pobity w Rzeszowie, Sopocie i Wałbrzychu. Zdaniem opozycji jest to polityczne wykorzystanie sytuacji, a wysokie tempo szczepień w Rzeszowie jest efektem kampanii wyborczej. Dariusz Joński z Inicjatywy Polskiej zapowiedział, że we wtorek rozpoczęte zostaną kontrole w Ministerstwie Zdrowia.
–W ramach Narodowego Programu Szczepień medyków wesprą farmaceuci – część jest już po szkoleniu i może zacząć pracę w tym tygodniu. Eksperci proponują, aby do NPS zaangażować także lekarzy weterynarii.

Dziennik Gazeta Prawna
–Rośnie liczba pacjentów po przebytym Covid-19 kierowanych w trybie pilnym do zakładów opiekuńczo-leczniczych. To osoby, które nie mogą zajmować łóżek szpitalnych, ale wciąż wymagają nadzoru lekarskiego i intensywnej opieki. Jak podaje „DGP”, stanowią połowę, a niekiedy trzy czwarte przyjmowanych do takich placówek. Zdaniem ich dyrektorów niedoszacowanie kosztów opieki nad pacjentami covidowymi wynosi minimum 50%.
–Dostawcy tlenu apelują o wyznaczenie przez rząd priorytetowych szpitali, do których gaz ma dotrzeć w pierwszej kolejności. Wskazują również, że nierównomierne zużycie tlenu w lecznicach może wynikać z faktu, że w części placówek następuje wzrost konsumpcji, np. przy stosowaniu wysokich przepływów u pacjentów. Dyrektorzy szpitali odpowiadają, że zużycie tlenu uzależnione jest od stanu zdrowia pacjenta, a nie tylko liczby chorych.
–Mimo że od 2016 r. do 2019 r. Narodowy Fundusz Zdrowia zwiększył finansowanie o 33%, liczba pacjentów wzrosła tylko o kilka procent, a w niektórych obszarach spadła. Powodem jest to, że wartość nabywcza pieniądza maleje, a wzrost finansowania nie powoduje odczuwalnej poprawy dla pacjentów.