Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Dziennik Gazeta Prawna
–Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że na przełomie maja i czerwca nastąpi pierwsze szerokie odmrożenie gospodarki i życia społecznego w Polsce.
–Od 10 maja każda osoba pełnoletnia będzie mogła zarejestrować się na szczepienie przeciw koronawirusowi. Dzięki temu akcja szczepień ma przyspieszyć, a do sierpnia ma zostać zaszczepiony każdy chętny. Niebawem do szczepień może zostać również dopuszczona młodzież – producenci preparatów składają wnioski o uwzględnienie nastolatków w programach szczepień, powołując się na dobre wyniki badań klinicznych.

Rzeczpospolita
–Ruszył pilotaż elektronicznych stetoskopów, umożliwiających zdalne osłuchanie płuc i serca. W pierwszej kolejności urządzenia trafią do pacjentów lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Pilotaż pozwoli ocenić, czy urządzenie z opcją zdalnego przesyłu danych może zastąpić wizytę u lekarza. Ma objąć co najmniej 1000 pacjentów.

Gazeta Wyborcza
–Opinia o zwiększonym ryzyku zakrzepicy w przypadku przyjęcia preparatu AstraZeneca jest nieuzasadniona, wynika z opracowania naukowców z Oksfordu. Okazuje się, że ryzyko zakrzepicy po zaszczepieniu jest dziesięciokrotnie mniejsze niż w przebiegu Covid-19.