Von der Leyen: Do państw UE trafi dodatkowo 50 mln szczepionek Pfizera w II kw.

Dodatkowe 50 mln szczepionek firmy Pfizer-BioNTech trafi do państw Unii Europejskiej w II kw. Oznacza to, że łączna liczba dawek szczepionki dostarczonych przez Pfizer-BioNTech wzrośnie do 250 mln w II kw., poinformowała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

KE rozpoczęła rozmowy z Pfizerem na dostawy 1,8 mld szczepionek, które mają zostać dostarczone w latach 2021-2023.

„Z przyjemnością informuję, że osiągnęliśmy porozumienie z BioNTech-Pfizer, aby po raz kolejny przyspieszyć dostawy szczepionek. 50 mln dodatkowych dawek szczepionek firmy BioNTech-Pfizer zostanie dostarczonych w drugim kwartale tego roku, począwszy od kwietnia” – czytamy w oświadczeniu von der Leyen ws. strategii szczepień. Dotychczas w państwach Unii wykonano 100 mln szczepień przeciw COVID-19.

Początkowo dostawa tych 50 mln dawek miała nastąpić w IV kw. 2021 r. Teraz będą one dostępne w II kw. br.

„To sprawi, że łączna liczba dawek dostarczonych przez firmę Pfizer-BioNTech wzrośnie do 250 mln w II kw.” – czytamy dalej.

Dawki szczepionek zostaną rozdzielone proporcjonalnie między ludność i wszystkie państwa członkowskie, co ma pomóc skonsolidować wdrażanie kampanii szczepień.

„W pewnym momencie możemy potrzebować zastrzyków, aby wzmocnić i przedłużyć odporność; a jeśli pojawią się nowe warianty koronawirusa, będziemy musieli opracować szczepionki przystosowane do nowych wariantów; i będziemy ich potrzebować wcześnie i w wystarczających ilościach. Mając to na uwadze, musimy skupić się na technologiach, które sprawdziły się. Szczepionki mRNA są wyraźnym przykładem” – czytamy.

Von der Leyen powiedziała, że w zawiązku z tym Komisja Europejska rozpoczęła negocjacje z firmą BioNTech-Pfizer w sprawie trzeciej umowy.

„Kontrakt ten przewiduje dostarczenie 1,8 mld dawek szczepionki w okresie od 2021 do 2023 roku. Oznacza to, że nie tylko produkcja szczepionek, ale także wszystkich niezbędnych komponentów będzie miała siedzibę w UE” – podkreśliła.

Na rynku obecne są cztery szczepionki przeciw COVID-19: wektorowe AstraZeneca i Johnson&Johnson oraz mRNA: Pfizer-BioNTech i Moderny.

(ISBNews)