Niedzielski: Decyzje o dalszych luzowaniach na przełomie V/ VI, maseczki zostaną

Decyzje o luzowaniu kolejnych obostrzeń, związanych z pandemią koronawirusa zostaną podane na przełomie maja i czerwca, poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Zapowiedział jednak, że utrzymany zostanie obowiązek noszenia maseczek w pomieszczeniach zamkniętych.

Dotychczasowy harmonogram stopniowego zdejmowania ograniczeń obejmuje okres do 5 czerwca.

„Najprawdopodobniej na przełomie maja i czerwca poinformujemy o kolejnych krokach względem luzowania reguł bezpieczeństwa. Na dziś nie widzę przeszkód, by nie były to kolejne zmiany, czyli luzowanie reżimu sanitarnego w wielu miejscach i przywracanie działalności” – powiedział Niedzielski dla wp.pl.

„Wiele osób sugeruje przyspieszenie, ale w tym zakresie wolimy być ostrożni” – dodał.

Zapowiedział przywracanie działalności gospodarczej tam, gdzie jest ona ograniczona oraz luzowanie obostrzeń sanitarnych.

„Jeżeli sytuacja epidemiczna się nie pogorszy, to po 5 czerwca będziemy przywracać aktywność wszędzie tam, gdzie jest jeszcze ograniczona. Kierunek jest jeden, o ile nie będzie złych sygnałów dotyczących zakażeń, to kolejne kroki w luzowaniu są coraz bliżej. Jednego tylko nie ruszymy. Maseczki zostaną obowiązkowe wewnątrz – w tzw. przestrzeniach wspólnych i wszędzie tam, gdzie nie można zachować dystansu” – podkreślił.

Zdaniem Niedzielskiego, jeżeli nie pojawią się nowe mutacje koronawirusa odporne na szczepienia, to „nawet znacznie zwiększona mobilność Polaków, czyli dostępność usług hotelarskich, gastronomii, rozrywki, nie wpłynie na znaczny skok zakażeń”.

„Jeżeli proces szczepień będzie trwał dalej z dobrymi efektami, to nie powinniśmy jesienią wracać do reżimu sanitarnego” – podkreślił.

Jak wynika z danych Ministerstwa Zdrowia dotychczas wykonano 16 812 136 szczepień. Liczba osób w pełni zaszczepionych wynosi 4 995 207. Ministerstwo poinformowało również, że wczoraj odnotowano 2 086 przypadków zakażenia, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych.

Od dzisiaj są otwarte w reżimie sanitarnym instytucje kultury, kina, teatry i filharmonie, natomiast siłownie, kluby fitness – mają zostać otwarte od 28 maja.

Od 28 maja będzie też można korzystać z restauracji, zajętych będzie mogło być jedynie 50% miejsc. Dystans między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m – chyba, że między nimi znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika.

(ISBnews)