Sejm odrzucił poprawki Senatu dot. szczepień w aptekach

Sejm odrzucił poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, dotyczące zwiększenia limitu rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego (JST) i doprecyzowania na co te środki mają zostać wydatkowane. Nie zgodził się też z propozycją, by w aptekach przeprowadzać wszystkie szczepienia, a tylko te przeciw COVID-19.

Posłowie nie zgodzili się, by w aptekach przeprowadzane były wszystkie szczepienia ochronne jak chciał Senat, a jedynie szczepienia przeciw COVID-19. W ramach prac sejmowych nad nowelą zmieniono przepisy prawa farmaceutycznego, stanowiąc że w aptekach ogólnodostępnych, spełniających wymagania określone w przepisach, „mogą być przeprowadzane szczepienia ochronne zgodnie z przepisami z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi”.

Jak zapowiadał wcześniej pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk, szczepienia w aptekach mają rozpocząć się w maju.

(ISBnews)