Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Lekarze organizujący szczepienia dla pracodawców oczekują dodatkowego wynagrodzenia w wysokości od 5 do 11 zł za zastrzyk. Tłumaczą to faktem, że szczepienia mają odbywać się na terenie zakładów pracy i w weekendy. Zdaniem prawników żądania te mogą naruszać przepisy.
–Rząd ogłosił zmiany w Narodowym Programie Szczepień, do najważniejszych z nich należą pilotażowe szczepienia w zakładach pracy, skrócenie czasu między pierwszą a drugą dawką do max. 35 dni oraz umożliwienie osobom niepełnosprawnym szczepienia bez kolejki. Trzykrotnie szybciej szczepieni będą także ozdrowieńcy – po 30 dniach od pozytywnego wyniku testu.

Dziennik Gazeta Prawna
–Z badań opublikowanych w „New England Journal of Medicine” wynika, że szczepionka Pfizera (dwa tygodnie po drugiej dawce) chroni przed brytyjskim wariantem koronawirusa w prawie 90%, a przed południowoafrykańskim w 75%. Ponadto preparat chroni ze skutecznością rzędu 97,4% przed ciężką postacią Covid-19 i zgonem w przypadku nowych wariantów.
–Jak podaje „DGP”, Rada Medyczna przy premierze zaaprobuje podawanie szczepionki przeciw Covid-19 16- i 17-latkom, na razie ma to dotyczyć preparatu Pfizera.