Studenci AGH pracują nad biomechaniczną protezą palców dłoni

Studenci Akademii Górniczo-Hutniczej przygotowują biomechaniczną protezę palców dłoni dla pacjentów po amputacjach. Efektem prac ma być proteza przyszłości – wytrzymała, ruchoma, funkcjonalna, a przede wszystkim spersonalizowana. Dzięki produkcji opartej na technologii druku 3D model będzie tani, łatwy do wymiany i dostępny dla każdego potrzebującego. Niekomercyjny studencki projekt nosi nazwę Pomocna Dłoń AGH – FingerPrint.

Studenci AGH realizują projekt kompleksowo: od modelowania i konstrukcji, przez produkcję (wydruk), po testowanie. Opracowali już cztery prototypy protez. W pierwszym z nich, o nazwie alfa, dźwignie wykonane są z metalu, natomiast paliczki z polimeru. Następnie powstały dwa modele wprowadzające modyfikacje z mocowaniem dźwigni. Obecnie rozwijany jest prototyp coco – proteza dla palców z ubytkiem dwóch paliczków, osadzana na kikucie za pomocą opaski zaciskowej.

Do tego momentu opracowano już 4 prototypy protezy. Wybrane elementy są drukowane z proszków metali, co pozwala przedłużyć czas użytkowania części i poprawia własności mechaniczne.

Docelowo zespół medyczny z Oddziału Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Oparzeń Szpitala Specjalistycznego im. Ludwika Rydygiera w Krakowie będzie testował te protezę.

W trakcie prac przygotowujących ostateczna wersję studenci wykorzystują m.in wsparcie specjalistów z branży projektowania przestrzennego. Jak przekazała rzecznik prasowa Akademii Górniczo-Hutniczej Anna Żmuda-Muszyńska projekt biomechanicznej protezy uzyskał dofinansowanie uczelni w ramach konkursu Grant Rektora 2021.

Wojciech Żurawski, Kraków