Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–W poniedziałek resort zdrowia poinformował o 1 109 nowych przypadkach koronawirusa, to najniższy dzienny przyrost zakażeń od 23 września 2020 r. Zauważalny jest również spadek liczby chorych leżących pod respiratorami. Obecnie z łóżek covidowych korzysta 11 604 pacjentów, a z respiratorów – 1 572. Lekarze ostrzegają jednak, że w czerwcu możemy spodziewać się wzrostu zakażeń w związku z poluzowaniem obostrzeń.
–Ewentualne uniknięcie IV fali koronawirusa zależy od poziomu wyszczepienia społeczeństwa – aby osiągnąć odporność zbiorową, zaszczepić się powinno 32 mln Polaków. Zdaniem wirusologa prof. Włodzimierza Guta jest to możliwe, jeżeli zaczniemy szczepić dzieci od 12. roku życia.

Dziennik Gazeta Prawna
–Liczba prób samobójczych wśród nieletnich wzrosła w I kw. 2021 r. o niemal jedną czwartą wobec I kw. 2020 r., wynika z danych Policji. Jak mówi dyrektor Centrum Neuropsychiatrii Neuromed we Wrocławiu Halina Flisiak-Antonijczuk, głównymi przyczynami takich prób są obecnie depresja, zaburzenia nastroju, bezsenność i napady lękowe. Przed pandemią częstszymi problemami były zaburzenia zachowania, nadpobudliwość i agresja.
–Senacki projekt ustawy o chorobach zawodowych wywołanych Covid-19 u osób wykonujących zawody medyczne zakłada uproszczenie postepowania ws. stwierdzania chorób zawodowych oraz zrównanie wysokości świadczeń przysługujących z tego tytułu niezależnie od formy wykonywania zawodu. Propozycja została pozytywnie zaopiniowana przez Naczelną Radę Lekarską.