Są rozporządzenia ws. szczepień w aptekach

Do konsultacji trafiły dwa projekty rozporządzeń: zmieniające rozporządzenie w sprawie metody zapobiegania COVID-19 oraz zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymogów, jakim powinien odpowiadać lokal apteki. Oba mają jeden cel – uruchomienie szczepień przeciw COVID-19 w aptekach.

Celem pierwszego jest „dywersyfikacja możliwości poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19 z punktu widzenia miejsca poddania się tej procedurze – możliwość poddania się zaszczepieniu w aptece ogólnodostępnej, a nie jedynie w tradycyjnie dotychczas rozumianych punktów zaszczepień. Dywersyfikacja możliwości poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19 z punktu widzenia miejsca poddania się tej procedurze – możliwość poddania się zaszczepieniu w aptece ogólnodostępnej, a nie jedynie w tradycyjnie dotychczas rozumianych punktów zaszczepień” – czytamy w uzasadnieniu.

W drugim ustala się, że pomieszczenie administracyjno-szkoleniowe apteki ogólnodostępnej może służyć do przeprowadzania szczepień, a personel musi przejść szkolenie.

Jak udało się dowiedzieć ISBzdrowie to tej pory szkolenia z procedury szczepień przeszło 8 tys. farmaceutów (na 26 tys. pracujących w aptekach ogólnodostępnych). „Mówimy więc o 1/3 osób uprawnionych. Jak na początek uważam, że to bardzo dobry wynik” – podkreśla w rozmowie z nami Michał Byliniak, wiceprezes Naczelnej Izby Aptekarskiej.

W obu przypadkach na konsultacje są tylko 3 dni.

Rozporządzenia mają wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.