Falck Medycyna uruchomiło aplikację mobilną eZOZ

Krajowe Centrum Operacyjne Falck Medycyna uruchomiło zaawansowany technologicznie system operacyjny oraz aplikację mobilną eZOZ. System oraz aplikacja zapewniają bezpieczeństwo i płynną obsługę 69 ambulansów realizujących transporty medyczne pacjentów w stanach zagrożenia zdrowia i życia na terenie 12 województw.

Falck Medycyna w 2020 roku wygrał konkursy ogłoszone przez Narodowy Fundusz Zdrowia na świadczenia usługi Zespołów Transportu Medycznego i realizuje zlecenia transportu w 12 województwach, przy pomocy 69 ambulansów.

„Koordynacja świadczenia medycznego jakim są transporty medyczne wymaga nowoczesnych narzędzi do komunikacji. Narzędzia te muszą zapewnia stały i bezpieczny nadzór nad zespołami wraz z obustronną komunikacją przez 24h. W związku z tym konieczna była reorganizacja naszego Krajowego Centrum Operacyjnego. Reorganizacja objęła wprowadzenie narzędzi pracy dla dyspozytorów, ujednolicenie procedur dyspozytorskich z implementacją nowej cyfrowej centrali telefonicznej. Najważniejszym krokiem było stworzenie unikatowego systemu operacyjnego wraz z aplikacja mobilną e-ZOZ” – wyjaśnia cytowany w komunikacie Michał Winter – Krajowy Koordynator Świadczeń Medycznych, Pełnomocnik Zarządu ds. Zintegrowanego Systemu Zarządzania Jakością, Falck Medycyna.

Nowa cyfrowa centrala telefoniczna zainstalowana w Krajowym Centrum Operacyjnym Falck Medycyna pozwoliła na eliminację ewentualnych błędów w połączeniach z dyspozytorami. Zapewnia także 24 h na dobę kontrolę pracy Zespołów Transportu Medycznego działających na terenie 12 województw. To ważne także ze względu na fakt, iż obok zapewnienia Zespołów Transportów Medycznych, Falck Medycyna świadczy usługi komercyjne na terenie całego kraju. Świadczy usługi dla Wojska Polskiego, jednostek policji, organizatorów imprez masowych. W 3 lokalizacjach zapewnia także nocną i świąteczną opiekę zdrowotną.

„W czasie pandemii i konieczności pracy zdalnej wprowadzone rozwiązania umożliwiły pracę z dowolnego miejsca w kraju wszystkich dostępnych stanowisk dyspozytorskich, bez uszczerbku dla jakości. Dyslokacja możliwa jest bez przerywania ciągłości świadczeń medycznych, co jest dużym atutem centrali cyfrowej. Wszystkie zgłoszenia telefoniczne są rejestrowane z możliwością natychmiastowego dostępu do nagrań” – dodaje Marzena Piekarska – Kierownik Krajowego Centrum Operacyjnego, Falck Medycyna.

System i aplikacja eZOZ, która została stworzona od podstaw przez zespół ekspertów Falck Medycyna we współpracy z firmą eZOZ umożliwia:

Obsługę umów z Narodowym Funduszem Zdrowia, umów komercyjnych, umów z firmami ubezpieczeniowymi, umów z klientami indywidualnymi – abonamenty.
Przyjmowanie, obsługę i planowanie realizacji usług medycznych z szerokiego portfolio.
Daje możliwość nadzór nad zespołami, flotą ambulansów poprzez pozycjonowanie GPS oraz statusy etapów realizacji zleceń transportu.
Umożliwia sprawdzenie i weryfikację uprawnień pacjenta w systemie eWUŚ, jego statusu ubezpieczenia. Współpracuje z platformami Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszy Zdrowia takimi jak centrum e – zdrowie, systemem P1. Pozwala to na szybką i bieżącą wymianę danych.

„System operacyjny i aplikacja eZOZ w Krajowym Centrum Operacyjnym współpracuje z wersją aplikacji mobilnej w Zespołach Transportu Medycznego. Pozwala na przyjęcie zgłoszenia od Krajowego Centrum Operacyjnego, statusowanie etapów realizacji zlecenia wraz z uzupełnieniem i stworzeniem elektronicznej dokumentacji medycznej. Daje to możliwość natychmiastowego dostępu do dokumentacji medycznej dla pacjentów, podmiotów leczniczych, etc.” – powiedział Damian Karp – Administrator Systemów Medycznych,
Falck Medycyna.

Dodatkową korzyścią aplikacji eZOZ jest możliwość rozliczania i raportowania świadczeń medycznych. Formaty raportów statystycznych odpowiadają i są zgodne z wymaganiami Narodowych Funduszy Zdrowia. Całość procesu rozliczania i raportowania jest zautomatyzowana, szybka, nie wymagająca czasochłonnego zaangażowania ludzi, co jest istotne z punktu widzenia publicznego płatnika.