Niedzielski: luzowanie obostrzeń nie prowadzi do zwiększania liczby zakażeń

„Najważniejsza informacja to ta, że nasza ścieżka luzowania obostrzeń nie prowadzi do zwiększania liczby zakażeń” – podkreślał minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej.

Ministerstwo poinformowało dziś, że odnotowano 382 przypadki zakażenia, potwierdzone pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych.

Dlatego systematycznie zmniejszana jest liczba łóżek covidowych – w ciągu ostatniego miesiąca o ok. 30 tys. łóżek. Teraz jest to 14 tys. dostępnych łóżek. Jak podawał minister obecnie zajętych jest 17,62% z nich. Jednak jak dodawał „wciąż jest utrzymywana rezerwa i gdyby na jesieni przyszła kolejna fala to będzie można łatwo liczbę łóżek zwiększyć”.

Jednocześnie od 26 czerwca będzie obowiązywało bardziej liberalne limitowanie na m2. „Będzie to 1 os. na 10 m2. Otwieramy dyskoteki z limitem 150 osób. Do limitu nie będą wliczane osoby zaszczepione. Na widowniach sportowych 50 % obłożenia – bez osób zaszczepionych. Kina i teatry – od najbliższego weekendu możliwość konsumowania w kinach, a od 26 czerwca dostępne 75% zajętych miejsc” – wyliczał Niedzielski. – „Hotele i pensjonaty – limit do 75% zajętych pokoi – bez osób zaszczepionych. W restauracjach mieliśmy limit co 2 stolik – zwiększamy go do 75%. Targi i konferencje – od 26.06 1 os. na 10m2. Wesołe miasteczka – 75% obłożenia obiektu”.

Zapowiedział, że „jutro bądź najpóźniej w sobotę” zostanie przygotowane rozporządzenie, które będzie zawierało wszystkie zmiany dot. luzowania obostrzeń.