Pharmena: Zakończyło się badanie przedkliniczne leku 1-MNA na Sars-Cov-2

Zakończyło się ostatnie z trzech planowanych badań przedklinicznych na modelach zwierzęcych 1-MNA, kandydata na lek w infekcji wirusem Sars-Cov-2, prowadzone przez ośrodek badawczy Labcorp Early Development Laboratories (dawniej Conance) na zlecenie Pharmeny, podała spółka. Badanie obejmuje ocenę 1-MNA w modelu zwłóknienia płuc.

„Z przeprowadzonych badań wynika przeciwzapalne oraz przeciwzwłóknieniowe działanie 1-MNA. W zwierzęcym modelu zwłóknienia płuc 1-MNA w dawce 50mg/kg redukował zwłóknienie płuc o 28% w porównaniu do placebo, działając efektywniej niż dwa leki referencyjne w tym badaniu, które są obecnie stosowane na rynku tj. nintedanib (17% redukcji) oraz fluticasone (14% redukcji)” – czytamy w komunikacie.

Przeprowadzone badania na modelach zwierzęcych miały na celu ustalenie efektywnej dawki kandydata na lek w zwłóknieniu płuc oraz infekcjach wirusowych, w szczególności w infekcjach skutkujących powstaniem zapalenia dróg oddechowych (m.in. infekcja wirusem Sars-CoV-2, grypa, zapalenie płuc, oskrzeli). Ustalenie efektywnej dawki kandydata na lek 1-MNA jest niezbędne do przeprowadzenia badań klinicznych na ludziach w powyższych wskazaniach, podkreślono.

„Pozytywne wyniki przeprowadzonych badań przedklinicznych dają możliwość dalszej komercjalizacji 1-MNA jako kandydata na lek przeciwzapalny i przeciwzwłóknieniowy. Pozytywne wyniki zakończonego badania otwierają nam nowe możliwości. Nasze działania skupiamy teraz na zaprezentowaniu uzyskanych wyników przemysłowi farmaceutycznemu” – powiedział prezes Konrad Palka, cytowany w komunikacie.

Pharmena to spółka biotechnologiczna, której głównym obszarem działalności jest opracowywanie i komercjalizacja innowacyjnych produktów powstałych na bazie opatentowanej fizjologicznej i naturalnej substancji czynnej 1-MNA. W 2019 r. przeszła na rynek główny GPW z NewConnect, gdzie była notowana od 2008 r.

(ISBnews)