Polska Grupa Górnicza rozpoczyna szczepienia pracowników i ich rodzin

Polska Grupa Górnicza SA – największy w Unii Europejskiej producent węgla kamiennego – rozpoczęła od dziś masowe szczepienia swoich pracowników i ich załóg. Jak powiedział dziennikarzom prezes PGG Tomasz Rogala od ponad trzech tygodni trwały zapisy chętnych na szczepienie. „Ostateczną wolę potwierdziło 7,1 tys górników i około 2 tys członków rodzin. W celu ułatwienia dostępu do szczepień przygotowano 10 punktów zlokalizowanych w pobliżu kopalń” – wyjaśniał.

Obsługę medyczną gwarantuje personel z gliwickiego Szpitala Miejskiego nr 4. Prezes Szpitala Przemysław Gliklich poinformował, że „w ciągu 3 najbliższych dni wszyscy chętni przyjmą pierwszą dawkę, a następnie w tych samych lokalizacjach szczepienie zostanie powtórzone”.

Punkty medyczne mają do dyspozycji szczepionkę Pfizer/BioNTech.

Gliwicki szpital jest przygotowany do tego typu akcji, ponieważ w minionym roku, to właśnie on był odpowiedzialny za zorganizowanie mobilnych punktów wymazowych przy kopalniach i pobranie próbek od kilkudziesięciu tysięcy osób górników i ich bliskich. Operacja była powtarzana kilka razy ze względu na duży poziom zakażeń. W tym szpitalu leczono też pacjentów w ciężkich stanach.

W Polskiej Grupie Górniczej zatrudnionych jest łącznie około 39,7 tysięcy pracowników. W początkowej fazie przyjmowania deklaracji woli szczepienia, zapisało się ponad 12 tys osób. W ocenie prezesa PGG T. Rogali nie jest wykluczone, że część osób zaszczepiło się już wcześniej w ogólnodpstępnych punktach.

Rejestracja dla przedsiębiorców, którzy planują zorganizować szczepienia dla pracowników i ich rodzin w ramach Narodowego Programu Szczepień (NPS) ruszyła 4 maja. Rejestrować mogły się firmy, w których gotowość szczepień zadeklaruje co najmniej 300 pracowników bądź pracowników i członków ich rodzin.

Wojciech Żurawski /Lędziny/ Kopalnia Ziemowit