Niedzielski: Nie należy spodziewać się dużego luzowania w najbliższym czasie

W najbliższym okresie, do wakacji nie należy spodziewać się dużego luzowania obostrzeń, wprowadzonych ze względu na pandemię koronawirusa, poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Zapowiedział, że konferencja na temat luzowania obostrzeń do 26 czerwca odbędzie się jutro. Dalszy harmonogram luzowania na okres wakacji zostanie przedstawiony prawdopodobnie w poniedziałek.

„Jeżeli chodzi o ten najbliższy okres, to tutaj nie należy się spodziewać takiego dużego luzowania. W tej chwili ten poziom liberalizacji obostrzeń w Polsce jest bardzo wysoki na tle Europy, myślimy o kosmetycznych zmianach” – powiedział Niedzielski podczas konferencji prasowej.

Zapowiedział, że jutro mają zostać przedstawione „dalsze kroki luzujące”.

„Jeżeli chodzi o obostrzenia, to jutro na konferencji przedstawimy dalsze kroki luzujące. To będzie taka informacja […] co się będzie działo do 26 czerwca, do początku wakacji, a w poniedziałek prawdopodobnie razem z panem premierem przedstawimy informację dotycząca dłuższego planu, który będzie obejmował całe wakacje” – podkreślił Niedzielski.

Dotychczasowe przepisy dotyczące obostrzeń obowiązują do 5 czerwca.

Jednocześnie od dzisiaj każda w pełni zaszczepiona osoba będzie mogła pobrać ze swojego Internetowego Konta Pacjenta tzw.  paszport covidowy.

„Polska przystępuje do systemu unijnych certyfikatów covidowych, do systemu stworzonego przez Komisję Europejską, żeby ułatwić swobodne podróżowanie w ramach Unii Europejskiej w trakcie pandemii” – wyjaśniał minister.

Dzięki certyfikatowi będzie można bez przeszkód podróżować  do Niemiec, Chorwacji, Bułgarii, Czech, Danii i Grecji.