Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Polska jest jednym z siedmiu europejskich państw, w których od 1 lipca zaczną obowiązywać certyfikaty covidowe. W systemie są także Niemcy, Czechy, Dania, Bułgaria, Grecja i Chorwacja. Certyfikat będzie ważny rok, w przypadku ozdrowieńca 180 dni.
–Od 7 czerwca ruszą szczepienia dzieci w wieku 12–15 lat przeciw Covid-19. Na razie będą one szczepione w punktach szczepień masowych, w których wciąż są wolne terminy, od 13 września umożliwione zostaną także szczepienia w szkołach. Jesienią zaczną się być może również iniekcje dzieci od 7. roku życia, zależy to jednak od wyników badań i rekomendacji Europejskiej Agencji Leków, a następnie decyzji polskich władz.

Gazeta Wyborcza
–Minister zdrowia dokonał zmiany polecenia dla prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, w związku z czym w czerwcu dodatkowe jednorazowe wynagrodzenie w wysokości 5 tys. zł otrzymają członkowie personelu niemedycznego, którzy od 1 listopada do 31 maja przepracowali w szpitalach covidowych II i III poziomu min. 21 dni w bezpośrednim kontakcie z zakażonym. Jednocześnie od 1 czerwca NFZ nie będzie wypłacał dodatków w postaci drugiej pensji personelowi medycznemu ze szpitali III poziomu oraz pracownikom pogotowia, izb przyjęć i diagnostom. Jak nieoficjalnie dowiedziała się „GW”, od 1 lipca zniesione mają być również dodatki dla personelu medycznego ze szpitali i oddziałów II poziomu, czyli zajmujących się przede wszystkim leczeniem samego Covid-19.