Niedzielski: Możliwość organizacji targów od 6 VI, na imprezach – do 150 osób

„Sytuacja epidemiczna w Polsce ustabilizowała się. Odnotowujemy dalsze spadki dziennej liczby zakażeń i zajętości łóżek, mimo rosnącej mobilności Polaków. Dlatego przechodzimy do dalszego luzowania obostrzeń” – zapowiedział Adam Niedzielski, minister zdrowia, na konferencji prasowej. – „W tej chwili głównym zagrożeniem są nowe mutacje wirusa”.

„Zdecydowaliśmy się wprowadzić w pierwszym etapie stosunkowo niewielkie zmiany, a później zmiany większe, które będą dotyczyły okresu wakacyjnego. […] Od 6 czerwca będzie przedłużony do 25 czerwca obowiązujący reżim sanitarny” – powiedział Niedzielski podczas konferencji.

Podkreślił jednak, że w porównaniu do obecnych obostrzeń wprowadzonych zostanie kilka zmian.

„Od 6 czerwca przywracamy możliwość prowadzenia w tradycyjny sposób targów konferencji z tym samym limitem, który dotyczy innych eventów w obiektach zamkniętych przy limicie 1 os. na 15 m2”- powiedział minister.

Przywrócona zostanie także możliwość funkcjonowania sal zabaw, także z zachowaniem limitu 1 os. na 15 m. Zwiększona będzie dopuszczalna liczba osób na imprezach i zgromadzeniach – do 150 osób (dotychczas 50 osób). W transporcie zbiorowym będzie mogło przebywać więcej pasażerów (do 75% obłożenia pojazdu). Utrzymany zostanie obowiązek zakrywania ust i nosa w pojazdach.

Jak podkreślał w porównaniu do innych krajów w Europie, takich jak Francja czy Włochy mamy stosunkowo liberalne obostrzenia.

Do limitu miejsc nie liczą się osób zaszczepionych. Od 10 czerwca mają być dostępne aplikacje, które pomogą w weryfikacji osób zaszczepionych.

Zmiany w obostrzeniach dotyczące okresu wakacyjnego mają zostać podane w przyszłym tygodniu.