Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Gazeta Wyborcza
–Szczepienia pierwszą dawką preparatem firmy AstraZeneca zostały wstrzymane, obecnie wszystkie dostawy są przeznaczane na zabezpieczenie drugiej dawki, poinformowała Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych. Przyczyną ma być nieprzewidywalność i nieregularność dostaw do Polski. Na drugą dawkę szczepionki AstraZeneca czeka 1,7 mln osób.
–Jak podaje „GW”, Radosław Sierpiński, p.o. szefa Agencji Badań Medycznych, przyznał Uniwersytetowi Medycznemu we Wrocławiu 29 mln zł na badania nad niewydolnością sera, jednocześnie ta sama uczelnia nadała Sierpińskiemu stopień doktora habilitowanego, dzięki czemu będzie mógł zostać szefem ABM.

Dziennik Gazeta Prawna
–O ile w przypadku szczepienia przeciw koronawirusowi osób w wieku 18–24 lata Polska plasuje się na 4. miejscu w Europie, o tyle w przypadku seniorów spadamy poniżej 15. miejsca. Zdaniem ekspertów wynika to z faktu, że proces rejestracji na szczepienia jest przystępniejszy dla osób obytych z nowymi technologiami.
–Mimo że Ministerstwo Zdrowia liczyło na przypływ nawet tysiąca medyków ze Wschodu, pozwolenie na pracę otrzymało 87 osób. Jak podaje „DGP”, to efekt sporu między resortem zdrowia a Naczelną Izbą Lekarską, są bowiem izby lekarskie, które wstrzymują wydawanie zgód.

Rzeczpospolita
–Narodowy Fundusz Zdrowia chce, aby lekarze w POZ udzielali więcej porad osobistych i zamierza zachęcić ich do tego podwyższeniem stawki kapitacyjnej za każdego zapisanego pacjenta w przypadku większej liczby porad osobistych i obniżeniem, jeśli udział tych ostatnich będzie mniejszy niż teleporad. Punktem odniesienia ma być mediana udziału teleporad we wszystkich poradach POZ w skali kraju.