Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Jak ustaliła „Rz”, Ministerstwo Zdrowia mimo niskiego wskaźnika nowych zachorowań apeluje o utrzymywanie pracy zdalnej tam, gdzie jest to możliwe, oraz przestrzeganie zasad sanitarnych. Powodem jest narastająca poza granicami Polski fala zakażeń wariantem delta koronawirusa.
–Przedsiębiorcy zwracają się do resortu zdrowia o umożliwienie im dostępu do informacji zawartych w paszportach covidowych – dzięki temu mogliby ustalić, kto jest zaszczepiony, ma status ozdrowieńca lub wykonał ostatnio test na koronawirusa. Zdaniem specjalistów niezbędna jest jednak do tego nowelizacja przepisów.

Gazeta Wyborcza
–Tematem rozmów członków rady medycznej przy premierze było wprowadzenie odpłatności za szczepionki przeciw Covid-19. Potwierdził to minister zdrowia Adam Niedzielski, dodając, że dla wybranych grup, tak jak w przypadku szczepionki przeciw grypie, preparaty mogłyby być w całości refundowane przez NFZ. Według Niedzielskiego rząd rozważa wprowadzenie odpłatności od 1 października br.

Dziennik Gazeta Prawna
–Narodowy Fundusz Zdrowia zgodził się na warunki medyków Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Nie będzie kar za nadmiar teleporad, zmieniono również zarządzenie uzależniające wysokość stawki od ich liczby. Umowy podpisane zostały na 18 miesięcy.
–Liczba wykrytych w Polsce zakażeń wirusem SARS-CoV-2 spadła do poziomu nienotowanego od początku pandemii. W niedzielę wykryto 52 nowe przypadki, nie odnotowano również żadnego zgonu na Covid-19.