Selvita ma umowę z PORR na budowę centrum B+R w Krakowie za 86,9 mln zł netto

14045018 - financial paper charts and graphs on the table

Selvita zawarła ze spółką PORR umowę na generalne wykonawstwo budowy Centrum Badawczo-Rozwojowego Usług Laboratoryjnych w Obszarze Odkrywania i Rozwoju Leków w Krakowie, podała spółka. Wartość wynagrodzenia przysługującego wykonawcy z tytułu realizacji umowy wyniesie 86,9 mln zł netto. Zakończenie inwestycji planowane jest na przełomie 2022/23 r.

„Na realizację inwestycji Selvita zabezpieczyła finansowanie w postaci grantu w wysokości 41,2 mln zł oraz kredytu bankowego w kwocie 65 mln zł. Zakończenie budowy planowane jest na przełomie 2022/23 r. Centrum badawcze powstanie na nabytej przez Selvitę działce zlokalizowanej przy ul. Podole w Krakowie, w odległości niespełna 700 m od obecnej siedziby spółki. Sercem nowego obiektu Selvity będzie kompleks laboratoriów z zakresu, m.in. chemii medycznej, biochemii, biologii molekularnej i komórkowej, ADME/DMPK, farmakologii in vivo oraz analityki. W przyszłości obiekt będzie w stanie zapewnić miejsce pracy dla ponad 250 osób” – czytamy w komunikacie.

Jak podkreślił członek zarządu Selvity Dariusz Kurdas, realizacja tej inwestycji pozwoli spółce nie tylko zwiększyć skalę działalności i poszerzyć ofertę, ale także podnieść konkurencyjność, dzięki wprowadzeniu do jej portfolio nowych technologii i usług w obszarze odkrywania i rozwoju leków.

„Naszym celem jest ciągły rozwój i stałe umacnianie pozycji na globalnym rynku firm CRO. Aby ten cel realizować musimy rozbudowywać powierzchnię badawczą. Z tego powodu zdecydowaliśmy o inwestycji we własny obiekt badawczo-rozwojowy. Dzięki temu, obok wynajmowanej powierzchni, będziemy mogli realizować badania również we własnych laboratoriach. Taki mieszany model prowadzenia działalności jest standardem wśród liczących się firm CRO, gdyż zwiększa stabilność dostawcy usług, a to jest istotne dla naszych największych klientów” – powiedział Kurdas, cytowany w komunikacie.

Obecnie Selvita prowadzi działalność w kilku lokalizacjach. W Polsce, 6 000 m2 powierzchni badawczej spółki znajduje się w Krakowie i Poznaniu, a przejęcie chorwackiej Fidelty przyczyniło się do zwiększenia przestrzeni badawczej grupy o dodatkowe 6 000 m2. Realizacja inwestycji zapewni Selvicie dodatkowe 10 000 m2 powierzchni, w tym około 4 000 m2 przestrzeni laboratoryjno-biurowej, podała też spółka.

Akcje Selvity (wcześniej Selvita CRO S.A.) zadebiutowały w połowie października 2019 r. na rynku głównym GPW. Wcześniej sąd rejestrowy zatwierdził podział Selvity. Decyzja sądu oznaczała dla Selvita S.A. formalną finalizację procedury związanej z podziałem spółki na dwa niezależne podmioty – Selvita S.A. (wcześniej Selvita CRO S.A.) i Ryvu Therapeutics S.A. (wcześniej Selvita S.A.).

(ISBnews)