Rak płuc wykryty na wczesnym etapie może zostać całkowicie wyleczony. W Polsce uruchomiony został Ogólnopolski Program Wczesnego Wykrywania Raka Płuca za pomocą niskodawkowej tomografii komputerowej. Niestety zainteresowanie badaniem jest niewielkie. Kto i gdzie może się zbadać? – wyjaśnia w rozmowie z ISBnews.TV prof. Tadeusz Orłowski, kierownik Kliniki Chirurgii Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie.

„W Polsce został zainicjowany przesiewowy program wykrywania raka płuca. To jeden z pierwszych w Europie finansowanych centralnie. To nasze duże osiągnięcie dające pacjentom możliwość wykonania badania. Niestety napotkaliśmy na przeszkody, które polegają na tym, że zgłaszalność do tego programu jest zbyt mała. Wynika to z jednej strony z pandemii i czasu kiedy szpitale funkcjonowały w inny sposób niż dotychczas oraz z czynników psychicznych, czyli po prostu palacze boją się zgłaszać na taką diagnostykę” – mówi prof. Orłowski.

Zaapelował do palaczy, aby zgłaszali się na badanie. „To unikalna okazja żeby szybko zrobić bardzo czułe badanie dotyczące wykrywania raka płuca” – dodał.

Rocznie w Polsce diagnozuje się ok. 22 tys. przypadków raka płuca. W tym samym czasie na tę chorobę umiera ok. 24 tys. pacjentów.

„Choroba nowotworowa płuc dotyczy głównie mężczyzn. Niestety wzrasta liczba zachorowań wśród kobiet” – mówi prof. Orłowski i dodaje, że spada liczba zgonów wśród kobiet z powodu raka piersi a wzrasta umieralność na raka płuca.

Niskodawkowa tomografia komputerowa to bezpieczne badanie (1/3 promieniowania wobec standardowej tomografii), które pozwala wykryć nawet kilkumilimetrowe guzki płuca.

„Wczesne wykrycie raka płuca pozwala na zoperowanie i wyleczenie pacjenta. Niestety, w Polsce raka płuca w 80% wykrywa się w zaawansowanym stadium, kiedy operacja jest już niemożliwa. W moim ośrodku do końca 2021 r. mogę za darmo przebadać jeszcze 2000-3000 pacjentów. Prowadzimy takie badania przesiewowe w soboty. Niestety, nie ma chętnych. To wielka szkoda, bo dzięki wczesnemu wykryciu moglibyśmy uratować wielu chorych” – ubolewa prof. Tadeusz Orłowski.

Kto może zgłosić się na badanie?
osoby w wieku 55–74 lat i palące papierosy nałogowo – konsumpcja tytoniu większa lub równa 20 paczkolatom, palące paczkę dziennie od 20 lat, palące 2 paczki dziennie przez 10 lat; nie udało się rzucić palenia na więcej niż 15 lat (dot. ostatniego okresu absencji);
osoby w wieku 50–74 lat i palące papierosy nałogowo – konsumpcja tytoniu większa lub równa 20 paczkolatom, palące paczkę dziennie od 20 lat, palące 2 paczki dziennie przez 10 lat; nie udało się rzucić palenia na więcej niż 15 lat (dot. ostatniego okresu absencji);

Gdzie się zgłosić?
Trwa nabór placówek POZ. Listy placówek są (lub dopiero będą) publikowane na stronach ośrodków odpowiedzialnych za program w poszczególnych województwach.

Obecnie na badanie można się zgłosić telefonicznie a wykonać je w jednym w 6 ośrodków regionalnych: Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach (śląskie, dolnośląskie i opolskie), Uniwersyteckim Centrum Medyczne w Gdański (kujawsko-pomorskie, pomorskie, warmińsko-mazurskie), Białostockim Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Białymstoku (lubelskie i podlaskie), Uniwersytecie Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (lubuskie wielkopolskie, zachodniopomorskie), Instytucie Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie (łódzkie i mazowieckie), Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach (świętokrzyskie, małopolskie i podkarpackie).