Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Gazeta Wyborcza
–W czwartek potwierdzono oficjalnie 223 nowe zakażenia koronawirusem w Polsce. To największy dobowy przyrost od połowy czerwca.
–Sejm przyjął ustawę o przyspieszeniu wzrostu nakładów na leczenie do poziomu 7% PKB już w 2027 r. Ustawa zakłada, że wydatki na zdrowie wzrosną w 2027 r. do poziomu 148 mld zł, czyli będą o 27 mld zł wyższe niż obecnie. Zapisy wcześniejszej ustawy mówiły o 6% PKB.
–Ministerstwo Zdrowia zgłosiło postulaty dot. wprowadzenia obowiązkowych szczepień przeciw koronawirusowi dla poszczególnych grup zawodowych, m.in. armii, służb mundurowych, personelu medycznego i pracowników niektórych usług, którzy mają bliski kontakt z klientem.

Puls Biznesu
–Biocam, startup, który opracował własny produkt do endoskopii kapsułkowej, mającej ułatwić diagnostykę przewodu pokarmowego, otrzymał od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju 5 mln zł dofinansowania na wart 7 mln zł projekt „Platforma do bezkontaktowego i zdalnego diagnozowania chorób układu pokarmowego”. Technologia będzie gotowa do komercjalizacji na terenie UE z początkiem 2024 r.