Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Dziennik Gazeta Prawna
–Jak powiedział przewodniczący Porozumienia Rezydentów Wojciech Szaraniec, środowisko medyczne chce spotkania wszystkich zawodów medycznych skupionych wokół komitetu protestacyjno-strajkowego z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim i premierem Mateuszem Morawieckim, np. w trakcie Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Rozpoczęcie rozmów może doprowadzić nawet do zawieszenia protestu.
–Informator Narodowego Funduszu Zdrowia o dostępnych terminach wizyt u lekarzy jest nieaktualizowany, przychodnie nie raportują bowiem informacji do systemu, mimo że obowiązek ten zdjęty został wyłącznie z podmiotów zajmujących się koronawirusem.

Rzeczpospolita
–Po niespełna tygodniu nauki pierwsze szkoły, m.in. w Warszawie, Radomiu i Grudziądzu, zaczęły przechodzić na nauczanie zdalne. Dotyczy to zarówno uczniów niezaszczepionych, jak i tych, którzy przyjęli pełną dawkę wakcyny. Jak podaje „Rz”, może to jeszcze zmniejszyć zainteresowanie programem szczepień przeciw Covid-19 w szkołach, który ruszy w trzecim tygodniu września.
–W odpowiedzi na protesty ratowników resort zdrowia zapowiedział wzrost wyceny pracy karetki. Od 1 października doba pracy karetki P, w której jeździ zespół podstawowy złożony przynajmniej z dwóch ratowników, ma wzrosnąć z 3152 zł do 4187 zł. Doba pracy ambulansu S z zespołem specjalistycznym (w skład którego wchodzi lekarz) ma wzrosnąć do 5583 zł z 4157 zł. Ponadto minister zdrowia Adam Niedzielski zapewnił, że zlecił Agencji Badań Medycznych i Taryfikacji nowe oszacowanie kosztów dobokaretki, uwzględniające koszty pracy ratowników zatrudnionych na kontraktach. Wstępna propozycja samych ratowników wynosiła 11 tys. zł za dobę pracy zespołu podstawowego.
–„Rz” dotarła do projektu ustawy o „no fault” przygotowanego na zlecenie Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie. To odpowiedź na projekt Ministerstwa Zdrowia. Koncepcja OIL przewiduje wyłączenie odpowiedzialności karnej za błędy medyczne osób wykonujących zawód medyczny, chyba że pacjent zmarł albo niezachowanie ostrożności wymaganej w danych okolicznościach było rażące.

Gazeta Wyborcza
–We wtorek odnotowano 406 nowych zachorowań na Covid-19, 13 osób zmarło. Jak podaje wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, opieki szpitalnej potrzebują najczęściej osoby nieszczepione w wieku 20–50 lat, to prawie 60% wszystkich przypadków.