Niedzielski: urealnimy sieć szpitali

„Przygotowujemy dużą ustawę o rozwoju i modernizacji szpitalnictwa” – zapowiedział Adam Niedzielski, minister zdrowia, na spotkaniu z dyrektorami szpitali, które odbyło się podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Jednocześnie do połowy roku ma zostać opracowana nowa koncepcja sieci szpitali.

Ministerstwo nie ukrywa, że zmiany mają na celu „urealnienie sieci szpitali” i ich konsolidację.

„Nie ma najmniejszego sensu, by w odległości 30 km od siebie istniały dwie porodówki” – tłumaczył Niedzielski. – „Czeka nas także modernizacja infrastruktury. Pandemia już spowodowała doposażenie szpitali w sprzęt”.

Ustawa ma także doprowadzić do restrukturyzacji szpitali i ich oddłużenia. Według danych MZ zadłużenie szpitali za IV kw. 2020 wynosi już 15 665,8 mln zł.

„Pomysły resortu zdrowia nie uzdrowią sytuacji” – zauważa w rozmowie z ISBzdrowie Artur Prusaczyk, wiceprezes spółki Centrum Medyczne, prowadzącej przychodnie w powiatach siedleckim, mińskim i łukowskim, sokołowskim, garwolińskim, wołomińskim, ostrowskim, węgrowskim, wiceprezes Stowarzyszenia Opieki Integrowanej IFIC Polska. – „Kluczem do udanej reformy szpitalnictwa jest uzdrowienie sytuacji świadczeń przedszpitalnych”.

W podobnym duchu wypowiada się dr Marcin Pakulski.

Z kolei prof. Jarosław Fedorowski, prezes Polskiej Federacji Szpitali, zauważa że po raz kolejny rozpoczęła się dyskusja o tym czy w Polsce nie jest za dużo szpitali.

„Tego czego brakuje i co szwankuje to koordynacja szpitali” – wyjaśnia nam Fedorowski. „Powinniśmy postawić na współpracę między poszczególnymi placówkami. Brak także sprofilowania. To wszystko sprawia, że szpitalnictwo nie działa, jak trzeba”.