PIU: Liczba osób z pryw. ubezpieczeniem zdrowotnym wzrosła o 14,8% do 3,5 mln

Ubezpieczenie zdrowotne ma już ponad 3,5 mln Polaków na koniec II kw. 2021 r. – to o 14,8% więcej niż w analogicznym okresie w 2020 r., wynika z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU). Wartość składki przypisanej brutto po II kw. wzrosła o 5,5% i wynosi 526,8 mln zł.

„Zauważamy wzrost zainteresowania zdrowiem wśród Polaków, co pokazuje nie tylko zwiększona liczba polis, ale także liczba badań, wizyt stacjonarnych i wykonywanych badań profilaktycznych” – skomentowała doradca zarządu PIU Dorota M. Fal, cytowana w komunikacie.

PIU zwraca też uwagę na „zauważalny wzrost troski pracodawców o zdrowie pracowników” poprzez zapewnienie im ubezpieczenia zdrowotnego lub poszerzenia obowiązkowej medycyny pracy o pakiety diagnostyczne, pogłębioną profilaktykę górnych dróg oddechowych i często dostęp do teleporad.

Według organizacji, podczas pandemii pogłębił się niepokój Polaków związany z utratą zdrowia.

„Według 'Mapy ryzyka Polaków’, jedną z najpoważniejszych obaw jest brak dostępu do opieki zdrowotnej. W lutym 2021 r. zadeklarowało tak 71% respondentów – to wzrost o 5 punktów procentowych w porównaniu do 2020 r. Była to największa zmiana związana z chorobami i zdrowiem w badaniu PIU. Poza brakiem dostępu do opieki medycznej, według 'Mapy’ Polacy obawiają się nowotworu, chorób wirusowych, utraty sprawności, otyłości i cukrzycy, chorób psychicznych oraz trwałych uszkodzeń mózgu. Większość tych zmartwień można rozwiązać poprzez szybszą diagnostykę, lepszy dostęp do lekarzy-specjalistów oraz fizjoterapeutów” – czytamy dalej.

(ISBnews)