Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–W środę Ministerstwo Zdrowia odnotowało 2640 nowych przypadków koronawirusa – najwięcej w woj. lubelskim (620), mazowieckim (457) i podlaskim (261). Zmarło 40 osób. Zdaniem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego czwarta fala rozpędza się inaczej niż poprzednie ze względu na naturalną barierę szczepień, spodziewany szczyt zachorowań nastąpi na przełomie listopada i grudnia.
–Medycy z Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Ochrony Zdrowia przedstawili własny projekt porozumienia z rządem z propozycjami zmian w konkretnych ustawach i terminami ich wdrożenia. Inicjatywę legislacyjną rząd miałby podjąć do 31 października br. i zagwarantować, że wejdzie w życie przed 15 grudnia br. Protestujący do rozmów na temat nowego porozumienia zaprosili premiera Mateusza Morawieckiego.

Dziennik Gazeta Prawna
–Zgodnie z planem resortu zdrowia od początku przyszłego roku polscy pacjenci z Covid-19 mieliby mieć dostęp do molnupirawiru. Polska może kupić lek na własną rękę lub razem z Unią Europejską. Jak podaje „DGP”, Ministerstwo Zdrowia chce się porozumieć bezpośrednio z producentem leku.
–Resort zdrowia wycofał się z pomysłu, by wyższe szkoły zawodowe mogły otwierać kierunki lekarskie. Pomysł ten spotkał się wcześniej z krytyką środowiska akademickiego i medycznego.

Gazeta Wyborcza
–Jak podaje „GW”, Prawo i Sprawiedliwość chciało zaproponować Andrzejowi Sośnierzowi, który od początku pandemii ostro krytykuje działania rządu, stanowisko dyrektora śląskiego oddziału NFZ – dzięki temu Sośnierz musiałby zrezygnować z mandatu posła. Polityk z Porozumienia Jarosława Gowina nie wziął jednak udziału w konkursie, a rekrutacja została zakończona bez wyboru kandydata.