Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–We wtorek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 3 931 nowych zakażeniach, co oznacza wzrost o 85% w stosunku do zeszłego tygodnia. Według prognoz na koniec października dobowy wzrost zakażeń ma wynosić ok. 5 tys. Najwięcej zakażeń odnotowano w woj. lubelskim (995), gdzie poziom wyszczepienia nie osiągnął jeszcze 40%.
–Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział w radiowej Jedynce, że decyzja o zamknięciu cmentarzy 1 listopada będzie podejmowana na podstawie kilku kryteriów – liczby nowych zakażeń, liczby osób hospitalizowanych i zaszczepionych. Podkreślił, że nie jest rozważane zamknięcie cmentarzy w całym kraju.
–Opublikowany przez resort zdrowia Krajowy Plan Transformacji zakłada zwiększenie liczby łóżek geriatrycznych, a także odciążenie szpitalnych oddziałów ratunkowych dzięki zwiększeniu dostępności do POZ oraz zmniejszenie niepotrzebnych hospitalizacji przez poprawę diagnostyki w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej.

Dziennik Gazeta Prawna
–W projekcie listy refundacyjnej pojawiła się szczepionka przeciw wirusowi HPV, dzięki czemu od listopada preparat będzie można kupić – ze skierowaniem od lekarza – za pół ceny (ok. 140 zł). Od 2022 r. resort zdrowia ma go wprowadzić nieodpłatnie dla 12-latek.
–Rada Medyczna zarekomendowała, aby po 6 miesiącach od podstawowej rundy szczepień przeciw Covid-19 dawkę przypominającą mogły przyjąć wszystkie osoby, które ukończyły 18. rok życia.

Parkiet
–Mabion planuje na grudzień rozpoczęcie wytwarzania antygenu w skali komercyjnej do szczepionki przeciw Covid-19 dla koncernu Novavax w ramach umowy wartej blisko 1,5 mld zł.