Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Z powodu czwartej fali koronawirusa zdalnie lub hybrydowo działa 2 131 placówek szkolnych. Niepokojąca jest dynamika zmian – codziennie liczba szkół, które przestają pracować stacjonarnie, wzrasta o 2 pkt proc. Kwarantanną zostają objęci także niezaszczepieni nauczyciele, co wywołuje w placówkach trudności logistyczne, a dla uczniów najczęściej oznacza zastępstwa.
–Na chwilę obecną resort zdrowia nie przewiduje żadnych obostrzeń dotyczących wizyt na cmentarzach w związku z dniem Wszystkich Świętych. Dotyczy to całego kraju, także regionów z najwyższą liczbą zachorowań.

Parkiet
–Badacze z OncoArendi Therapeutics odkryli system biologiczny, w którym badane jest działanie związków aktywujących komórki układu odpornościowego. Odkryty inhibitor pobudza limfocyty T do produkcji interferonu mającego działanie przeciwnowotworowe. W niedalekiej perspektywie spółka chce rozpocząć rozwój przedkliniczny związany z nową substancją.

Gazeta Wyborcza
–W wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia dotyczącego m.in. nakazu noszenia maseczek na terenie szkół i uczelni w czasie poza zajęciami, chyba że inaczej postanowi osoba kierująca placówką. Zdaniem autorów rozporządzenia noszenie maseczek na przerwach ograniczy transmisję koronawirusa.