Genomtec uzyskał patent na technologię bezkontaktowego grzania i detekcji

Genomtec otrzymał decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej dotycząca uzyskania ochrony patentowej na wynalazek, którego przedmiotem jest zestaw do bezdotykowej kontroli temperatury, sposób generowania frontów falowych promieniowania elektromagnetycznego oraz zastosowanie zestawu do generowania profili pól temperaturowych, podała spółka. To piąty patent otrzymany przez Genomtec od początku działania firmy i trzeci wydany przez URPL.

Technologia bezkontaktowego grzania i detekcji może być użyta nie tylko w badaniach genetycznych, jak w przypadku systemu POCT Genomtec ID, opracowanego przez spółkę, ale także we wszelkich urządzeniach czy systemach grzewczych mających zastosowanie poza branżą medyczną, zaznaczono w komunikacie.

„Otrzymane przez nas dzisiaj zawiadomienie o udzieleniu ochrony patentowej jest dla nas szczególnie ważne. Podkreśla możliwość wykorzystania naszej technologii nie tylko w Genomtec®ID, ale w innych urządzeniach czy systemach, tym samym znacznie zwiększając wartość intelektualną spółki i jej wartość dla akcjonariuszy” – powiedział prezes i współzałożyciel Miron Tokarski, cytowany w komunikacie.

Postępowania patentowe mają na celu zabezpieczanie kluczowych interesów oraz wpisują się w strategię rozwoju emitenta uwzględniającą budowanie portfolio praw własności intelektualnej. Zaś diagnostyka POCT z wykorzystaniem platformy Genomtec ID jest kluczowym obszarem działalności emitenta, zaznaczono.

„Należycie zabezpieczona własność intelektualna i przemysłowa może stanowić o przewadze konkurencyjnej firmy – a jej bezpieczna komercjalizacja jest możliwa pod warunkiem zapewnienia pełnej ochrony na wybranych rynkach. Wysoki poziom ochrony własności intelektualnej zapewnia spółce również odpowiednią pozycję negocjacyjną przed podpisaniem umów komercyjnych z wybranymi partnerami w zakresie realizacji strategii komercjalizacji” – czytamy także.

Genomtec to innowacyjna spółka technologiczna powstała w 2016 r. we Wrocławiu. Działa w obszarze diagnostyki molekularnej. Flagowym rozwiązaniem spółki jest mobilny system diagnostyczny Genomtec ID, działający w oparciu o układ mikroprzepływowy oraz autorską, opatentowaną technologię SNAAT. Innowacyjny system diagnostyczny będzie w stanie przeprowadzić jednocześnie kilka testów z jednej próbki, m.in. w kierunku określenia przyczyny infekcji dróg oddechowych, czy chorób przenoszonych drogą płciową, w czasie 15 minut. Spółka prowadzi prace nad kilkoma rozwiązaniami z zakresu mobilnej diagnostyki molekularnej. Świadczy również usługi badawcze oraz diagnostyczne dla przedsiębiorstw i klientów indywidualnych. Genomtec zadebiutował na rynku NewConnect w marcu 2021 r.

(ISBnews)