Niedzielski: wprowadzamy pakiet alertowy. Nowe obostrzenia od 1 grudnia (wideo)

„Mamy sytuację pod kontrolą, chociaż jesteśmy w apogeum czwartej fali” – mówił Adam Niedzielski, minister zdrowia, podczas konferencji prasowej. – „Oczywiście wyzwaniem jest nowa mutacja wirusa nazwana Omikron”. Dlatego resort zdrowia wprowadza tzw. pakiet alertowy obostrzeń. Będzie on obowiązywał od 1 do 17 grudnia.

„Ten ten wariant zmienia nasze podejście do pandemii” – tłumaczył konieczność wprowadzenia obostrzeń Niedzielski.

Co zawiera pakiet?

Wprowadzony zostanie zakaz lotów z siedmiu krajów afrykańskich: Botswany, Mozambiku, Lesoto, RPA, Eswatini, Namibii i Zimbabwe. Osoby, które wrócą z tyhc krajów zostaną objęte obowiązkową i wydłużoną (z 10 do 14 dni) kwarantanną. Dodatkowo osoby podróżujące z krajów spoza strefy Schengen także będą podlegały obowiązkowi kwarantanny. Zwolnienie z niej będzie mogło nastąpić najwcześniej po 8 dniach i potwierdzonego negatywnym testem PCR.

Warto przypomnieć, że Japonia od jutra zamyka granice, a Australia i Izrael przedłuża zamknięcie swoich granic w związku z nowym wariantem.

Obostrzenia w kraju:
Zmniejszone zostaną limity dla basenów, muzeów, restauracji, hoteli, kościołów itp. – z 75 proc. do 50 proc. obłożenia. Miejsca w których limity były liczone od powierzchni, np. siłownie, fitness cluby i galerie handlowe teraz będą mogły przyjąć jednorazowo 1 osobę na 15 m kw. (dotychczas 10 m kw.). Do limitów nie wliczają się osoby zaszczepione i posiadający tzw. paszporty covidowe.
Podczas zgromadzeń i uroczystości (wesel, komunii)- limit wynosi maksymalnie 100 osób. Podczas wydarzeń sportowych – został on zmniejszony 500 na 250 osób.

Jak zapowiadał obecny na konferencji Główny Inspektor Sanitarny Krzysztof Saczka w galeriach handlowych i supermarketach będą prowadzone wzmożone kontrole.

Zapis konferencji:

Wariant Omikron to nowa odmiana koronawirusa, którą wykryto po raz pierwszy 11 listopada w Botswanie. W krótkim czasie nowe zachorowania na ten wariant stwierdzono m.in. w RPA, Hongkongu, Izraelu, Belgii i Wielkiej Brytanii.

Jego objawy są nietypowe i łagodniejsze niż w przypadku pozostałych wariantów. „Jednak mamy tu do czynienia z bardzo nietypową sytuacją, bo ten wariant zawiera ponad 30 mutacji, a więc jest większe ryzyko zakaźności” – podkreślał Grzegorz Juszczyk, dyrektor NIP-PZH.

Jak dodawał na razie naukowcy obserwują nowy wariant.

Zakażeni Omikronem skarżą się na bardzo silne zmęczenie, bóle głowy i drapanie w gardle. W odróżnieniu od nowej odmiany koronawirusa rozpowszechniony na świecie wariant Delta często zaczyna się od bólu głowy, do którego dołącza z czasem klasyczny ból gardła, któremu może towarzyszyć wysoka temperatura i katar. W przypadku Delty zdarzają się też objawy ze strony układu pokarmowego, w tym brak apetytu, bóle brzucha czy nudności.