Eksperci rekomendują szczepienia przeciwko COVID-19 kobietom w ciąży

W ostatnich dniach dociera do nas coraz więcej niepokojących informacji o ciężkim przebiegu COVID-19 u kobiet w ciąży lub tuż po porodzie, przed którym może uchronić szczepienie przeciw COVID-19. Według lekarzy powinno to skłaniać do wdrożenia profilaktyki tej choroby w formie szczepień – informuje Rzecznik Praw Pacjenta (RPP).

RPP przypomina, że Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników opublikowało stanowisko, w którym rekomenduje szczepienia kobiet w ciąży przeciw COVID-19. Podstawą opracowania tego dokumentu były obserwacje efektów i bezpieczeństwa szczepień przeciw COVID-19 w tej grupie pacjentek, prowadzone w ośrodkach na świecie, ale także doświadczenia polskich klinicystów. Chęć zaszczepienia pacjentka powinna konsultować z lekarzem położnikiem prowadzącym ciążę.

Według specjalistów kobiety w ciąży i tuż po porodzie są bardziej narażone na ciężki przebieg COVID-19. Kobiety w ciąży rozważające szczepienie przeciwko COVID-19 powinny mieć dostęp do aktualnych informacji na temat bezpieczeństwa i skuteczności szczepionek, w tym do informacji, jakie dane są aktualnie niedostępne. Rozmowa z lekarzem na ten temat powinna pomóc ciężarnej podjąć decyzję dotyczącą szczepienia.