OncoArendi wybrało wykonawcę I fazy badania związku OATD-02 za ok. 13,4 mln zł

Komisja konkursowa powołana przez OncoArendi Therapeutics dokonała wyboru oferty UAB Biomapas z siedzibą na Litwie w celu zlecenia zorganizowania i przeprowadzenia badania klinicznego pierwszej fazy typu „First in Human” dla związku OATD-02, podało OncoArendi. Wartość przyszłej umowy będzie wynosiła ok. 13,4 mln zł.

„Wykonawca został wybrany w ramach konkursu prowadzonego przez emitenta w oparciu o zasadę konkurencyjności. Przedmiot zamówienia będzie wykonany w ramach projektu 'Rozwój przedkliniczny i kliniczny inhibitora arginazy do zastosowania w immunoterapii przeciwnowotworowej’ współfinansowanego ze środków UE. Wartość oferty, a tym samym przyszłej umowy, będzie wynosiła ok. 2,9 mln euro, co stanowi równowartość ok. 13,4 mln zł” – czytamy w komunikacie.

OATD-02 jest inhibitorem arginazy (zarówno ARG1 jak i ARG2) opracowywanym jako potencjalny lek innowacyjny w leczeniu pacjentów z wybranymi postaciami zaawansowanych nowotworów. Celem badania klinicznego, podczas którego związek OTAD-02 zostanie podany człowiekowi po raz pierwszy (badanie typu „First in Human”), będzie zbadanie bezpieczeństwa, tolerancji oraz aktywności przeciwnowotworowej OATD-02 u pacjentów obu płci z chorobami nowotworowymi. Będzie to badanie kliniczne fazy I, ze wzrastającymi dawkami podawanego związku. Spółka przewiduje, że włączenie pierwszego pacjenta nastąpi w III kwartale 2022 r., a samo badanie kliniczne będzie trwało od 18 do 24 miesięcy, przypomniano.

Po podpisaniu umowy wykonawca będzie odpowiedzialny za zorganizowanie badania klinicznego, w którym weźmie udział do 40 pacjentów. Badanie kliniczne zostanie przeprowadzone w 3-4 ośrodkach na terenie Polski. Ośrodki te będą podmiotami leczniczymi lub specjalistycznymi ośrodkami badań klinicznych faz wczesnych, które posiadać będą dostęp do pacjentów, odpowiednie doświadczenie, personel i zaplecze niezbędne do przeprowadzenia przedmiotowego badania klinicznego, podano także.

OncoArendi Therapeutics to innowacyjna firma biotechnologiczna specjalizująca się w poszukiwaniu, rozwoju i komercjalizacji nowych leków stosowanych w terapii chorób układu oddechowego i nowotworów. Spółka jest notowana na rynku głównym GPW od kwietnia 2018 r. W 2020 r. miała 125 mln zł skonsolidowanych przychodów.

(ISBnews)