PolTREG chce uzyskać certyfikaty dla budowanego zakładu w II kw. 2022 r.

PolTREG chce uzyskać wymagane certyfikaty dla budowanego laboratorium i zakładu produkcyjnego przeznaczonego do komercyjnej produkcji preparatów TREGS w Gdańsku w II kw. 2022 r., poinformował ISBnews prezes prof. Piotr Trzonkowski.

„Część środków z emisji publicznej przeznaczymy na przeprowadzenie badań klinicznych terapii komórkami TREGS w cukrzycy typu 1 i stwardnieniu rozsianym, finansowanie badań mamy zapewnione do 2025 r. Środki z emisji będą także wykorzystane na budowę nowoczesnego laboratorium i zakładu produkcyjnego przeznaczonego do komercyjnej produkcji preparatów TREGS w Gdańsku. W II kw. 2022 chcemy uzyskać wymagane certyfikaty, a do końca I półrocza 2022 zakończyć budowę i wyposażenie obiektu” – powiedział ISBnews Trzonkowski.

Dodał, że w połowie 2024 r., po uzyskaniu wyników śródokresowych z badań klinicznych w cukrzycy i uzyskaniu wyników końcowych z badań w stwardnieniu rozsianym, PolTREG zamierza nawiązać współpracę z partnerem branżowym w celu kontynuacji badań klinicznych i komercjalizacji projektów. Jak zaznaczył prezes, terapia z wykorzystaniem komórek TREGS rozwijana przez PolTREG w leczeniu cukrzycy typu 1 u dzieci i w stwardnieniu rozsianym jest najbardziej zaawansowana na świecie w rozwoju klinicznym.

„My specjalizujemy się w chorobach autoimmunologicznych, jak cukrzyca typu 1, czy stwardnienie. Nasza terapia to duża szansa dla chorych na cukrzycę, ponieważ może zmienić ich komfort życia poprzez zmniejszenie powikłań, ograniczenie dawek przyjmowanej insuliny do nawet całkowitego uniezależnienia się od insuliny. Dostrzegamy także olbrzymi potencjał w terapiach z wykorzystaniem komórek T-regulatorowych (TREGS) w leczeniu stwardnienia rozsianego i innych chorobach autoimmunologicznych. Chcemy zaoferować terapie wszystkim potrzebującym w Polsce, UE. Będziemy też podejmować kroki by rejestrować naszą terapię także za oceanem” – wskazał prezes.

Od 2019 roku spółka we współpracy z Uniwersyteckim Centrum Klinicznym Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego w oparciu o tzw. wyjątek szpitalny rozpoczęła komercyjne oferowanie terapii TREG dla pacjentów z cukrzycą typu 1. Dotychczas zostało przeprowadzonych kilkanaście takich terapii.

Ocenił, że spółka „bardzo duże nadzieje” wiąże ze współpracą z AZTherapies.

„Rozwój CAR-Treg i celowanych terapii to hit obecnie na świecie. Nawiązanie współpracy z AZTherapies jest bardzo ważne dla dalszego rozwoju terapii CAR-Treg, który dotychczas prowadziliśmy samodzielnie w ramach platformy Treg 2.0. Zyskujemy przede wszystkim dostęp do bardzo perspektywicznej technologii modyfikacji genetycznej tregów, którą w przeciwnym razie musielibyśmy opracowywać sami, co z pewnością trwałoby kilka lat dłużej. Rozpoczęcie badania klinicznego fazy I/II terapii CAR-Treg w leczeniu jednej z chorób neurologicznych o podłożu autoimmunologicznym (np. stwardnienie zanikowe boczne) planujemy w 2023, a zakończenie badania w 2025” – podsumował prezes.

PolTREG jest światowym pionierem terapii komórkowych opartych na Tregach – najbardziej zaawansowanym w badaniach klinicznych. Twórcy PolTREG przeprowadzili pierwsze na świecie podanie preparatu TREG u człowieka. Spółka zadebiutowała na rynku głównym GPW w listopadzie 2021 r.

Sebastian Gawłowski

(ISBnews)