Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Gazeta Wyborcza
–Marszałek Sejmu Elżbieta Witek spotkała się z przedstawicielami klubów parlamentarnych, aby wypracować wspólne propozycje chroniące przed skutkami Covid-19. Na spotkaniu nie byli obecni ani minister zdrowia Adam Niedzielski, ani przewodniczący Rady Medycznej przy premierze prof. Andrzej Horban.
–Jak podała Wirtualna Polska, spółka wiceministra sportu Łukasza Mejzy Vinci NeoClinic oferowała terapię pluripotencjalnymi komórkami macierzystymi nieuleczalnych chorób, m.in. stwardnienia rozsianego. Metoda ta jest uznawana przez lekarzy za niebezpieczną.

Rzeczpospolita
–Marszałek Sejmu Elżbieta Witek poinformowała, że nie ma projektu zakładającego możliwość weryfikacji szczepień pracownika przez pracodawcę, nie wiadomo też, czy i kiedy trafi on do laski marszałkowskiej.
–Minister zdrowia Adam Niedzielski ocenił obecną sytuację epidemiczną jako niebezpieczną, apogeum tej fali Covid-19 ma nastąpić za ok. 1,5 tygodnia. Jeśli liczba zakażeń nie przestanie spadać, rząd być może zdecyduje się na wprowadzenie ograniczeń polegających na zwiększaniu limitów zw. z obłożeniem kin, miejsc publicznych, co jest zgodne z rekomendacją Rady Medycznej przy premierze.
–Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych Grzegorz Cessak ogłosił, że komitet EMA zarekomenduje dziś Komisji Europejskiej dopuszczenie do obrotu szczepionki przeciw Covid-19 dla dzieci w wieku 5–11 lat.
–Zdaniem opozycji projekt nowelizacji rozporządzenia dot. danych przekazywanych do Systemu Informacji Medycznej, przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia, może posłużyć do dalszego utrudniania dostępu do aborcji. Projekt zakłada bowiem zbieranie przez SIM kolejnych informacji – o implantach, alergiach, grupie krwi oraz ciążach.

Dziennik Gazeta Prawna
–Z analizy Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji wynika, że od połowy listopada br. do początku marca 2022 r. z powodu Covid-19 umrze dodatkowo 31 tys. osób. W pierwszej połowie listopada Covid-19 był drugą przyczyną wszystkich zgonów w Polsce.