Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Zdaniem medyków rozwiązaniem w związku z czwartą falą koronawirusa powinny być szpitale modułowe, a nie nowe placówki tymczasowe. Dzięki temu zmniejszyłyby się trudności z zapewnieniem odpowiedniej liczby osób personelu medycznego. We wrześniu minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział rezygnację ze szpitali covidowych na rzecz łóżek covidowych w zwykłych placówkach, co zdaniem lekarzy prowadzi obecnie do tworzenia ognisk koronawirusa.

Gazeta Wyborcza
–Badacze z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego opracowali tomograf PET, który umożliwi nieinwazyjne określanie m.in. stopnia złośliwości czy stadium nowotworu. Dzięki temu może on stać się alternatywą dla biopsji.
–Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że w niedługiej perspektywie czasowej uruchomiony zostanie ponownie szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym. Z kolei ze słów wiceministra zdrowia Waldemara Kraski wynika, że w pierwszym tygodniu listopada zacznie działać szpital tymczasowy na Okęciu, prowadzony przez Wojskowy Instytut Medyczny.

Dziennik Gazeta Prawna
–Z danych NFZ i Ministerstwa Zdrowia wynika, że na lipcowej regulacji podwyżki najbardziej skorzystały pielęgniarki i położne – pensja 40% z nich wzrosła średnio o ok. 800 zł. W przypadku lekarzy wzrost wynagrodzeń objął 18,5 tys. osób (13%). Podwyżki otrzymało także 18 tys. fizjoterapeutów i 14 tys. ratowników.
–Zdaniem wiceministra zdrowia Piotra Brombera likwidacja stażu lekarskiego jest początkiem myślenia o zmianie sposobu kształcenia – innym rozłożeniu materiału i zmianie proporcji. Istotna jest jednak również kwestia, że dzięki temu studenci pojawią się szybciej na rynku pracy. Z kolei pieniądze, które do tej pory przeznaczano na opłaty dla stażystów, zostaną w dużej mierze przekazane uczelniom medycznym.