Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Dziennik Gazeta Prawna
–Ministerstwo Zdrowia przewiduje, że w grudniu zajętych będzie 25 tys. łóżek szpitalnych, rząd nie planuje jednak dodatkowych obostrzeń, ewentualnie będą one dotyczyć powiatów, w których będzie najwięcej zakażeń i hospitalizacji.
–Zdaniem matematyka z ICM UW, przygotowującego szacunki rozwoju epidemii, dr. Franciszka Rakowskiego poziom zachorowań w ostatnich tygodniach rośnie w dużej mierze z powodu powrotu studentów na zajęcia i do życia towarzyskiego. Przełożenie na rozwój pandemii mają też szkoły, jednak WHO jednoznacznie zaleca, aby wprowadzać w nich restrykcje jedynie w ostateczności.
–Z założeń projektu uchwały Rady Ministrów ws. ustanowienia „Programu inwestycyjnego modernizacji podmiotów leczniczych” wynika, że środki z Funduszu Medycznego zostaną przekazane na wymianę łóżek szpitalnych, doposażenie SOR-ów i zespołów ratownictwa oraz zwiększenie liczby miejsc geriatrycznych i opieki długoterminowej.

Rzeczpospolita
–Ruszył pierwszy w Polsce program nieodpłatnej pomocy prawnej dla osób poszkodowanych przez błędy lekarskie i negatywne efekty leków oraz ich bliskich. W zespole, który ma udzielać pomocy prawnej, znajdują się Tymoteusz Zych, Józef Zych i Jarosław Witkowski.

Gazeta Wyborcza
–W środę odnotowano blisko 10,5 tys. nowych przypadków Covid-19 – o 2,1 tys. więcej niż w zeszłym tygodniu – co oznacza, że zmniejsza się dynamika wzrostu. Zdaniem prezesa Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych prof. Roberta Flisiaka jest to znak, że jesienna fala się stabilizuje, choć nie ma jeszcze co do tego pewności.