Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Rząd zdecydował o wprowadzeniu obostrzeń w związku z pojawieniem się mutacji omikron koronawirusa. Zawieszone zostały loty z Botswany, Eswatini, Lesoto, Mozambiku, Namibii, RPA i Zimbabwe, ponadto kwarantanna osób przyjeżdzających spoza strefy Schengen zostanie przedłużona do 14 dni. Zmienione zostaną również ograniczenia dot. limitu osób – obłożenie m.in. w kościołach, hotelach, gastronomii ma wynosić 50%. Zasady będą obowiązywały od 1 do 17 grudnia.
–WHO wydało oświadczenie, w którym przyznaje, że jest zaniepokojone zagrożeniem, jakie stwarza nowy wariant Covid-19. Zdaniem naukowców omikron jest bardziej agresywny niż wariant delta. W najbliższy poniedziałek mają spotkać się ministrowie zdrowia krajów G7, co zdaniem WHO jest niezbędne, aby powstrzymać kolejne mutacje.

Gazeta Wyborcza
–Jak podaje „GW”, oprócz konkursów dla gmin „Gmina na medal” i „Najbardziej odporna gmina” z nagrodami o łącznej wysokości ok. 140 mln zł zorganizowano trzeci konkurs – bez kampanii promocyjnej – „Rosnąca odporność”, którego budżet wyniósł 540 mln zł. Nagrodzono w nim gminy, w których od sierpnia do października odsetek osób zaszczepionych zwiększył się najbardziej – wzrost miał być liczony w skali powiatu, nie województwa czy kraju. W efekcie nagrody otrzymały nawet najmniej wyszczepione gminy na Podkarpaciu.

Dziennik Gazeta Prawna
–Skierowania na szczepienie przeciw koronawirusowi dla dzieci od 5. roku życia miały pojawić się w systemie od poniedziałku, pojawią się one jednak dopiero wtedy, gdy znane będą terminy dostaw szczepionek. Prawdopodobnie nastąpią one pod koniec roku w wysokości 1 mln dawek.
–Jak podaje „DGP”, z raportu Ministerstwa Zdrowia ws. nadwyżkowych zgonów zw. z epidemią koronawirusa wynika, że liczba śmierci z powodu Covid-19 była prawie o połowę większa, niż wynikało z raportów służb sanitarnych. Według szacunków ekspertów z UW tworzących modele epidemiczne od marca 2020 r. do czerwca 2021 r. na 143 tys. nadwyżkowych zgonów 106 tys. miało związek z koronawirusem.