Światowy Dzień Rzucania Palenia. Alarmujące dane: coraz więcej palaczy wśród dzieci

Teen looking at cigarette making decision to try smoking, bad habit, addiction

Co roku trzeci czwartek listopada jest na całym świecie Dniem Rzucania Palenia ustanowionym przez Światową Organizację Zdrowia, która uznała palenie tytoniu za czynnik najpoważniejszego ryzyka zdrowotnego i główną przyczynę przedwczesnej umieralności. Przy tej okazji warto przypomnieć, jak w Polsce wygląda sytuacja palaczy, a w szczególności zwrócić uwagę na palenie papierosów wśród dzieci i młodzieży. Dane są alarmujące – każdego dnia w Polsce zaczyna palić pół tysiąca nieletnich.

Ostatnie lata pokazują stały odsetek palaczy, co więcej – według Komisji Europejskiej (Eurobarometr nr 506) – polscy palacze plasują się na szarym końcu listy krajów europejskich pod względem rzucania palenia papierosów. W całej Unii Europejskiej wyprzedzają nas tylko Węgry i Rumunia.

Kolejne dane są jeszcze bardziej zatrważające. Według WHO Polska ma jeden z najwyższych odsetek (pierwsza piątka) palących dzieci w Europie. Co roku po pierwszego papierosa sięga 180 tysięcy nieletnich, którzy co roku wypalają ponad 4 mld papierosów. Większość nałogowych palaczy w Polsce zaczyna być uzależnionych w wieku kilkunastu lat. Nie bez znaczenia jest tutaj fakt, że co piąty palacz w Polsce sięga po papierosy przy dzieciach – to aż 17% mężczyzn i 21% kobiet (CBOS).

Badania ESPAD przeprowadzone na zlecenie Krajowego Biura ds. Zapobiegania Narkomanii, pokazują, że ponad 60 proc. nastolatków miało kontakt z papierosami, a 65 proc. deklaruje, że zakup papierosów jest dla nich „bardzo łatwy”. Jedną z przyczyn sięgania po papierosy przez dzieci jest również negatywny wzorzec przekazywany przez rodziców. Ponad połowa dzieci wchodzi w nałóg, ponieważ papierosy są dla nich atrakcyjne, tanie i łatwo dostępne (badanie PolNicoYouth dla Ministerstwa Zdrowia).

„Sam mam trójkę dzieci, więc na papierosy patrzę też z perspektywy ojca. Jak każdy ojciec obawiam się, że moje dziecko może wpaść w szpony śmiertelnie niebezpiecznego nałogu. Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny już ponad połowa polskich dzieci w wieku szkolnym paliła papierosy. To dramatyczna statystyka” – mówi Paweł Cybulski, w latach 2017–2019 podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów i zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej, który zaapelował dwa dni temu do polskich senatorów o odwagę w głosowaniu nad nowelizacją ustawy akcyzowej, która pomoże ograniczyć szkodliwe skutki palenia papierosów wśród młodzieży.

Światowy Dzień Rzucania Palenia oraz tocząca się właśnie w Polsce debata na temat podniesienia opłaty akcyzowej na papierosy jest dobrą okazją do zastanowienia się, jak przekonać dzieci i młodzież o szkodliwości palenia i uchronić je przed nałogiem.