Kraska z MZ: Zwiększamy plan finans. Funduszu Przeciwdziałania COVID o 5 mld zł

Tegoroczny plan Finansowy Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 zostanie zwiększony o 5 mld zł do 34,3 mld zł, poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. W przyszłorocznym budżecie planowane jest przekazanie do Funduszu ponad 21 mld zł.

„Na walkę z COVID-19 w 2021 r. przeznaczamy 34,3 mld zł, zwiększamy w tej chwili ten plan finansowy funduszu COVID o kolejne 5 mld zł. Na przyszły rok planujemy, aby ta pula wynosiła ponad 21 mld zł” – powiedział Kraska w Sejmie, przedstawiając informację na temat aktualnego stanu walki z pandemią COVID-19.

„Także przeznaczamy środki ze środków unijnych w wysokości ponad 1 mld zł. To także były środki, które były przeznaczone na zakup ambulansów, także środków ochrony osobistej” – dodał wiceminister.

Podkreślił, że ze środków Funduszu finansowane były m.in. szkolenia z obsługi respiratorów, farmaceutów, fizjoterapeutów, szkolenia z zakresu szczepień.

Podał, że zwiększono rezerwy i zasoby respiratorów, kardiomonitorów, pomp medycznych, ssaków i łóżek medycznych, tlenu i butli tlenowych

Wiceminister podał, że z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych przekazano do szpitali ponad 7 tys. respiratorów, 25 tomografów komputerowych, 115 aparatów cyfrowych RTG, 2,8 tys. aparatów do terapii wysokoprzepływowej, 240 aparatów EKG, 85 aparatów USG, ponad 7 tys. łóżek, 13 tys. kardoomonitorów.

Przekazano także ponad 700 mln masek ochronnych, ponad 6 mln kombinezonów, 25 mln litrów płynów do dezynfekcji.

(ISBnews)