Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–W czwartek odnotowano 14 325 nowych zakażeń koronawirusem i 709 zgonów. Zdaniem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego trzy główne przyczyny tak wysokiej liczby zgonów to stosunkowo niski procent wyszczepienia, zbyt późne pojawianie się chorych w szpitalach oraz słaba kondycja zdrowotna Polaków. Minister zapowiedział również, że nie wyklucza wprowadzenia twardego lockdownu.
–Eksperci szacują, że między 17 a 24 stycznia będzie można zaobserwować wzrost zakażeń wywołanych przez omikrona. Optymistyczny wariant Ministerstwa Zdrowia zakłada, że doprowadzi on do ok. 500 zgonów dziennie na początku marca, według wariantu negatywnego może to być 2,3 tys. zgonów dziennie.
–Do konsultacji publicznych trafił projekt ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa. Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział ją jako „swoistą konstytucję polskiego szpitalnictwa”. Jednym z głównych założeń projektu jest odejście od ryczałtów na rzecz powrotu do kontraktowania świadczeń.

Gazeta Wyborcza
–Agencja ds. Żywności i Leków poinformowała, że zgodnie ze wstępnymi badaniami niektóre szybkie testy antygenowe mogą być mniej czułe w wykrywaniu wariantu omikron.

Puls Biznesu
–Fundusz Kvarko sfinalizował ostatni projekt w ramach puli z programu BridgeAlfa, płacąc 1 mln zł za 20% udziałów w spółce celowej Auxilius Pharma Oncology – pozostałe 80% należy do startupu Auxilius Pharma pracującego nad lekami generycznymi. Projekt współfinansowany przez Kvarko to tzw. complex generic dotyczący leku na rzadki nowotwór, na który cierpi ok. 50 tys. pacjentów w USA i Europie.