Genomtec rozpoczął pilotażową produkcję analizatorów Genomtec®ID

Genomtec rozpoczął pilotażową produkcję analizatorów do pierwszych 15 urządzeń Genomtec ID, podała spółka. Zostaną wykorzystane w klinicznych badaniach porównawczych, których wyniki posłużą do rejestracji Genomtec ID jako wyrobu medycznego do diagnostyki in-vitro w ramach dyrektywy IVD w Unii Europejskiej w I połowie bieżącego roku.

„Jestem dumny, że nasz zespół zakończył prace projektowe i testowe z sukcesem i w tak małej przestrzeni zdołał umieścić wszystkie niezbędne elementy, które umożliwią przeprowadzenie diagnostyki genetycznej zakażeń. Analizator to niewielkie i lekkie urządzenie o wymiarach 16,5 cm na 11,5 cm i wysokości 11 cm. Mieści się w dłoni i powoduje, że bez ograniczeń możemy go przenosić gdziekolwiek i kiedykolwiek chcemy. Tak małe rozmiary udało się osiągnąć dzięki naszej opatentowanej technice ogrzewania bezkontaktowego za pomocą światła jak również dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii z zakresu elektroniki i mechaniki” – powiedział prezes i współzałożyciel Miron Tokarski, cytowany w materiale.

Analizatory są produkowane przez zespół Genomtec w Wielkiej Brytanii w ścisłej współpracy z tamtejszym partnerem CDMO.

Genomtec ID to platforma technologiczna, które zapewni pacjentom ultraszybką mobilną diagnostykę genetyczną przeprowadzaną w technologii SNAAT. Genomtec ID pozwala na przeprowadzenie procesu diagnostycznego w miejscach opieki nad pacjentem bez konieczności jego skomplikowanej oraz czasochłonnej obsługi w laboratorium przez wykwalifikowany personel. Pierwszym panelem 5 patogenów, które będzie badać Genomtec ID są choroby układu oddechowego, w tym grypa, RSV, SARS-CoV-2 oraz dwa rodzaje atypowego zapalenia płuc.

Genomtec to innowacyjna spółka technologiczna powstała w 2016 r. we Wrocławiu. Działa w obszarze diagnostyki molekularnej. Flagowym rozwiązaniem spółki jest mobilny system diagnostyczny Genomtec ID, działający w oparciu o układ mikroprzepływowy oraz autorską, opatentowaną technologię SNAAT. Innowacyjny system diagnostyczny będzie w stanie przeprowadzić jednocześnie kilka testów z jednej próbki, m.in. w kierunku określenia przyczyny infekcji dróg oddechowych, czy chorób przenoszonych drogą płciową, w czasie 15 minut. Spółka prowadzi prace nad kilkoma rozwiązaniami z zakresu mobilnej diagnostyki molekularnej. Świadczy również usługi badawcze oraz diagnostyczne dla przedsiębiorstw i klientów indywidualnych. Genomtec zadebiutował na rynku NewConnect w marcu 2021 r.

(ISBnews)