BioCam pozyskał 2 mln zł, zakłada komercjalizację endoskopii kapsułkowej

BioCam pozyskał 2 mln zł od inwestora Dawida Urbana, co przyspieszy komercjalizację przełomowego rozwiązania, jakim jest nieinwazyjna metoda monitorowania oraz diagnostyki stanu układu pokarmowego za pomocą sondy wielkości kapsułki, podała spółka.

Dla spółki oznacza to w sumie już blisko 9 mln zł pozyskanych na przyspieszenie rozwoju – wcześniej BioCam zdobył m.in. kapitał od funduszu LT Capital oraz dotację w ramach Szybkiej Ścieżki NCBR, podkreślono.

„To to dla mnie typowa runda typu angel, poprzedzająca rundę A i jednocześnie jedna z ciekawszych inwestycji w moim portfelu. Widzę w niej olbrzymi potencjał do zrewolucjonizowania i usprawnienia obszaru medycyny, który dotyczy coraz większej grupy ludzi, w coraz młodszym wieku. Będę obserwował dalszy rozwój spółki i wierzę, że jeśli będzie się rozwijać tak dobrze, jak dotychczas, to wkrótce trafi na radar największych inwestorów z sektora medtech” – powiedział Urban, cytowany w komunikacie.

Rozwiązanie BioCam to zdalny i bezkontaktowy system do diagnostyki układu pokarmowego za pomocą endoskopii kapsułkowej. To całe środowisko wzajemnie powiązanych i współpracujących ze sobą trzech elementów: kapsułki (hardware), oprogramowania do analizy obrazów (software), jak i platformy telemedycznej. Jego skuteczność przetestowano już na 14 pacjentach-ochotnikach. Pierwsze wyniki są obiecujące, oceniono w materiale.

„Testy z udziałem ochotników pozwoliły nam sprawdzić działanie naszego rozwiązania w warunkach rzeczywistych i zmodyfikować parametry badania, by w jeszcze większym stopniu wspierały lekarzy w diagnozowaniu patologii układu pokarmowego. Dzięki temu procesowi pozyskaliśmy dane niezbędne do stworzenia drugiej wersji naszej kapsułki endoskopowej. W planach mamy kolejne usprawnienia w ramach całej platformy BioCam” – dodał prezes BioCam Maciej Wysocki.

W obecnym roku wrocławski startup zamierza kontynuować prace z 2021 r. i przybliżyć się do uzyskania certyfikacji medyczną CE i FDA. Rozmawia też z wieloma krajowymi i zagranicznymi placówkami i klinikami medycznymi, jak również korporacjami branżowymi w celu przeprowadzenia badań pilotażowych na grupie kilkuset pacjentów. W perspektywie kolejnych 2 lat BioCam zakłada podpisanie pierwszych umów na licencjonowanie technologii (rozmowy z pierwszą firmą o międzynarodowym zasięgu są zaawansowane) i zamierza rozwinąć nowe funkcjonalności kapsułki. Zgodnie z założeniami zarządu, w 2025 r. BioCam powinien być rentowny, zakończono.

BioCam to powstała w maju 2019 r. firma medyczna zajmująca się projektowaniem, budową i wdrożeniem medycznych urządzeń elektronicznych. Jej najnowszym projektem jest system do przeprowadzania zdalnej, precyzyjnej i bezbolesnej endoskopii kapsułkowej. Od połowy 2020 r. jej inwestorem jest fundusz LT Capital.

(ISBnews)