Niedzielski przedstawił „fundamentalne założenia” zmian dotyczących POZ

„Przedstawiamy założenia reformy POZ. Założenia wypracowaliśmy na podstawie oczekiwań pacjentów, sposobu funkcjonowania gabinetów. Istotna jest też zmiana sposobu finansowania badań z ryczałtowego na opłatę za konkretną usługę medyczną” – zapowiedział Adam Niedzielski, minister zdrowia podczas konferencji prasowej.

„Zarówno pacjenci, jak i lekarze oczekują szerszego pakietu badań. Dlatego od 1 lipca poszerzamy zakres badań diagnostycznych” – dodawał. – „Myśląc o całej piramidzie świadczeń, która w systemie opieki zdrowotnej jest realizowana, chcieliśmy, żeby jak największy zakres świadczeń był realizowany na poziomie POZ”.

Na osiem nowych badań ministerstwo zamierza przeznaczyć dodatkowo 110 mln zł. To zdaniem ekspertów „kropla w morzu potrzeb”. Poza tym zastanawiają się czy lekarze rodzinni mają odpowiednie kompetencje do przeprowadzania tych badań.

Profilaktyka, jak wyjaśniał, powinna być fundamentem piramidy świadczeń. Nowym standardem opieki ma być – jak stwierdził Niedzielski – proaktywna opieka.

„Lekarze POZ będą otrzymywali premie, dodatkowe finansowanie, jeśli pacjenci będą w dużym stopniu korzystali z badań profilaktycznych, jeżeli będzie widać wyraźne przyrosty zainteresowania, bo rolą lekarza rodzinnego jest dbanie o pacjenta również w ten sposób proaktywny” – mówił.

Kolejną zmianą będzie wprowadzenie tzw. opieki koordynowanej dla przewlekle chorych. „Chodzi o to, by pacjenci chorzy przewlekle byli w jak największym stopniu prowadzeni na poziomie podstawowej opieki zdrowotnej, a nie tylko przekazywani do specjalistów” – tłumaczył.

Towarzysząca mu prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultant krajowy ds. medycyny rodzinnej, uściśliła, że chodzi o chorych m.in. na cukrzycę, niedoczynność tarczycy, które mogą być z powodzeniem prowadzone przez lekarza POZ.

„Wyznaczniki reformy POZ będą oparte przede wszystkim na zwiększeniu zakresu profilaktyki w populacji, zmianie filozofii płacenia za usługi, to jest opłaty za konkretne usługi medyczne zamiast płacenia ryczałtowego, zmianie sposobu prowadzenia chorych przewlekle, ma być więcej diagnostyki oraz opieka koordynowana” – podsumował Niedzielski.