Min. Miłkowski zapowiada duże zmiany w refundacji. W grę wchodzą nie tylko leki

„Nowa lista leków refundowanych będzie zawierała dużo nowości” – zapowiada Maciej Miłkowski, wiceminister zdrowia odpowiedzialny za politykę lekową. – „Największe zmiany dotyczą reumatologii”.

Jak mówił w rozmowie z dziennikarzami wiceministrer od lipca refundowanych będzie aż 8 nowych leków dla chorych reumatologicznie. „Właściwie w każdym programie lekowym zostały dokonane zmiany. Dodatkowo powstaną 2 nowe, m.in. dla twardziny układowej”.

Do refundacji trafi też od dawna oczekiwany denosumab – lek stosowany w leczeniu przerzutów do kości. A to nie wszystkie zmiany w onkologii. Refundacji doczekał także lek na niewydolność serca i w chorobie rzadkiej.

Resort zdrowia szykuje też zmiany z leczeniu stwardnienia rozsianego (SM). „Ten obszar wymaga uporządkowania, ale pewnie nie zdążymy wcześniej niż na wrzesień” – wyjaśnia Miłkowski.

Od września nastąpią też duże zmiany w diabetologii. „W projekcie wrześniowej listy znajdą się wszystkie nowoczesne leki dla cukrzyków. Zakładam, że ten obszar zostanie uporządkowany tak, że nie będzie się trzeba nim zajmować przez najbliższych kilka lat” – tłumaczy wiceminister.

Minister Miłkowski zapowiada także zmiany w diagnostyce molekularnej. „Zgoda już jest, pracujemy nad rozwiązaniami prawnymi. Na pewno zostanie podniesiona wycena tych świadczeń. Zdaję sobie sprawę, że wiele linii leczenia jest uzależniona od wyników tych badań” – podkreślał podczas Forum Pacjentów Onkologicznych.

„Z tą diagnostyką mamy mały problem” – podkreśla Krystyna Wechmann, wskazując że wraz z rozwojem nowych terapii najistotniejsze staje się dokładne określenie typu nowotworu, aby dopasować do niego odpowiednią terapię. I dodała, że jest problem z dostępnością do diagnostyki genetycznej, zarówno organizacyjny jak finansowy i dlatego warto w tym celu wykorzystać Fundusz Medyczny.

Diagnostyka molekularna opiera się na badaniu kwasów nukleinowych, a w szczególności kwasu deoksyrybonukleinowego, czyli DNA, pozyskanego od pacjentów w celu uzyskania określonych informacji klinicznych. Szeroki zakres badań molekularnych obejmuje diagnostykę chorób genetycznych, zarówno dziedzicznych, jak i nowotworowych, a także diagnostykę chorób infekcyjnych oraz pasożytniczych.

W zależności od wykorzystywanej metody i celu, od pacjenta pobierany jest materiał genetyczny – wycinek guza nowotworowego, komórki nowotworowe, ślina, czy wymaz z szyjki macicy – i poddawany stosowanej analizie. Niektóre z badań w ramach diagnostyki molekularnej prowadzone są na zlecenie lekarza POZ, np. testy PCR w kierunku obecności wirusa SARS-CoV-2, inne zaś stanowią część leczenia celowanego nowotworowego.