Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–By wyjść z długów spowodowanych podwyżkami wynagrodzeń, inflacją i cenami prądu, szpitale nie tylko oszczędzają energię, lecz także tną wydatki na pensje pielęgniarek. Przykładem może być placówka w Kraśniku, w której pielęgniarki z wyższymi kwalifikacjami, a więc otrzymujące wyższe wynagrodzenia, nie będą pracowały na lepiej opłacanych zmianach nocnych i świątecznych. Zdaniem ekspertów taka decyzja może być uznana za nierówne traktowanie pracowników.
–Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował, że ma jeszcze ok. 200 mln zł w puli środków do przekazania szpitalom, poradniom specjalistycznym, sanatoriom i centrom zdrowia psychicznego na poprawę zabezpieczeń przed cyberatakami. Pieniądze te pochodzą z Funduszu Przeciwdziałania Covid-19. Do tej pory ze wsparcia skorzystało ponad 600 placówek, wyniosło ono 250 mln zł.

Dziennik Gazeta Prawna
–Zdaniem zastępcy prezesa NFZ ds. medycznych Bernarda Waśki 10 mld zł, których NFZ nie wydał w zeszłym roku, przekształciło się w poduszkę finansową, wynoszącą kilkanaście mld zł, które zostaną przeznaczone na leczenie. Przyczyną powstania takiej kwoty były wyższe, niż się spodziewano, środki ze składki zdrowotnej, a także ograniczenie przez pacjentów wizyt u lekarzy i planowanych zabiegów.