BioNTech i Ryvu Therapeutics podjęły współpracę dot. kilku programów badawczych

BioNTech oraz Ryvu Therapeutics nawiązały współpracę w zakresie rozwoju kilku programów badawczych, której celem jest opracowanie małocząsteczkowych związków o potencjale terapeutycznym z wykorzystaniem mechanizmu immunoterapii, podały spółki we wspólnym komunikacie. Ponadto spółki zawarły wyłączną umowę licencyjną na rozwój portfolio samodzielnych małocząsteczkowych agonistów STING odkrytych i rozwiniętych przez Ryvu. Ryvu otrzyma od firmy BioNTech ponad 186 mln zł (40 mln euro), na które składa się płatność z góry w wysokości 93 mln zł (20 mln euro) oraz 93 mln zł (20 mln euro) w ramach inwestycji kapitałowej.

BioNTech sfinansuje także badania prowadzone przez Ryvu w ramach współpracy. Dodatkowo Ryvu jest uprawnione do otrzymania płatności za osiągnięcie kamieni milowych na etapie badań i rozwoju oraz komercjalizacji projektów, a także jednocyfrowych tantiem od sprzedaży leków powstałych w wyniku współpracy, podano.

„Ryvu jest podekscytowane możliwością wniesienia swojej wiedzy i doświadczenia w dziedzinie immunoonkologii do współpracy ze światowym liderem w zakresie rozwoju immunomodulacyjnych terapii celowanych. Doświadczenie BioNTech w obszarze działania mechanizmów modulujących aktywność układu odpornościowego doskonale pasuje do platformy badawczej Ryvu. Jesteśmy pewni, że dzięki naszej połączonej wiedzy uda nam się opracować zróżnicowane, skuteczne terapeutycznie i bezpieczne cząsteczki” – powiedział prezes i współzałożyciel Ryvu Therapeutics Paweł Przewięźlikowski, cytowany w komunikacie.

Współpraca pomiędzy spółkami będzie dwuczęściowa. Na mocy zawartej umowy BioNTech otrzyma globalną wyłączną licencję na rozwój i komercjalizację portfolio samodzielnych małocząsteczkowych agonistów STING w monoterapii oraz w terapiach skojarzonych. Ponadto BioNTech i Ryvu będą wspólnie prowadzić projekty badawcze, których celem jest opracowanie małocząsteczkowych związków w ramach rozwoju kilku programów ukierunkowanych na cele terapeutyczne wskazane przez firmę BioNTech, skupionych głównie na modulacji immunologicznej w onkologii, z potencjalnym zastosowaniem w innych obszarach chorobowych. BioNTech otrzymał także opcje licencjonowania globalnych praw do rozwoju i komercjalizacji tych programów na etapie kandydata przedklinicznego.

„Zgodnie z warunkami umowy, Ryvu otrzyma od BioNTech płatność z góry w wysokości 93 mln zł (20 mln euro) w zamian za określone prawa do portfolio samodzielnych małocząsteczkowych agonistów STING odkrytych i rozwiniętych przez Ryvu oraz za określone prawa i opcje licencjonowania kilku programów zmierzających do opracowania małocząsteczkowych związków w ramach współpracy badawczej ukierunkowanej na wiele celów terapeutycznych. Ponadto BioNTech zobowiązał się do inwestycji kapitałowej w spółkę o wartości 93 mln zł (20 mln euro)” – podkreślono.

BioNTech (Biopharmaceutical New Technologies) to firma zajmująca się immunoterapią nowej generacji, pionier w zakresie nowatorskich terapii onkologicznych oraz leczenia innych poważnych chorób.

Ryvu Therapeutics zostało założone w 2007 r. (jako Selvita). Jest polską firmą biotechnologiczną rozwijającą innowacyjne małocząsteczkowe związki o potencjale terapeutycznym w onkologii. Ryvu Therapeutics jest notowane na głównym rynku GPW.

(ISBnews)