Co dalej z Krajową Siecią Onkologiczną? MZ zakłada, że ruszy w I kw. 2023

Ministerstwo Zdrowia zakłada, że Krajowa Sieć Onkologiczna (KSO) ruszy pełną parą w I kw. 2023 r., wynika z wypowiedzi w Radio Plus szefa resortu Adama Niedzielskiego. Prace nad projektem są – jak zapowiedział minister – na finiszu.

„Tutaj finiszujemy, to jest raczej kwestia pewnego doprecyzowania różnych szczegółów, bo razem z pakietem rozwiązań ustawowych musimy przygotować – przynajmniej tak wynika z dyskusji z RCL-em – też projekty bardziej szczegółowe, dotyczące rozporządzeń i stąd troszeczkę się wydłuża ta droga legislacyjna. Ale my tutaj naprawdę jesteśmy już na ostatniej prostej” – powiedział Niedzielski.

„Robimy wszystko, aby ta sieć w I kwartale ruszyła, bo też nie chcemy przedłużać tych pilotaży, które trwały do tej pory” – dodał.

Przedstawiciele resortu zdrowia zapowiadali już kilkakrotnie ustawę wprowadzającą sieć onkologiczną w całym kraju. Projekt nie trafił jednak jeszcze do Sejmu. Rozwiązania opieki onkologicznej nad pacjentem w ramach KSO są obecnie testowane w czterech województwach. Pilotaż potrwa do dnia 31 grudnia 2022 r.

„Rozwiązania, które się sprawdziły na pewno będą w systemie i pod tym względem proszę jeszcze o chwileczkę cierpliwości” – powiedział.

Projekt ustawy o KSO zakłada wprowadzenie nowej struktury organizacyjnej i nowego modelu zarządzania opieką onkologiczną, które usprawnią organizację systemu udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie onkologii. Szpitale spełniające kryteria kwalifikacyjne określone w projekcie miałyby utworzyć KSO.

Chodzi o Specjalistyczne Ośrodki Leczenia Onkologicznego I, II i III poziomu zabezpieczenia opieki onkologicznej KSO wraz z Centrami Kompetencji i Ośrodkami Satelitarnymi oraz Ośrodki Kooperacyjne. Podmioty lecznicze niewchodzące w skład Krajowej Sieci Onkologicznej nie mogłyby realizować opieki onkologicznej w ramach umowy z Funduszem (z wyjątkiem diagnostyki lub leczenia nowotworów krwi, świadczeń udzielanych osobom poniżej 18 roku życia, udzielania świadczeń w ramach przyjęcia w trybie nagłym).

(ISBnews)