Niedzielski: Będzie ustawa dot. kierowania przez farmaceutów na szczepienia przeciw grypie

Ministerstwo Zdrowia wraz z sejmową Komisją Zdrowia i Naczelną Radą Aptekarską przygotowuje projekt ustawy, który umożliwi wystawanie przez farmaceutów skierowań na szczepienia przeciw grypie, poinformował szef resortu Adam Niedzielski. MZ chce, by nowa regulacja weszła w życie jeszcze w tym sezonie.

„Jeżeli chodzi o szczepienia, to tutaj rozważaliśmy najpierw scenariusz podobnego podejścia, jak w przypadku COVID-u: żeby wystawić skierowania w systemie elektronicznym. Ale tutaj sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, bo po pierwsze to jest – mówię o szczepieniu na grypę – lek, który jest wypisywany na receptę, bo w przypadku COVID-u nie mamy recepty. Mamy pełną refundację dla każdej grupy wiekowej, a tutaj jest nieco inna sytuacja. I w związku z tym ta ścieżka wystawienia wszystkim tego skierowania nie jest możliwa do realizacji” – powiedział Niedzielski w Radu Plus.

„Będzie taka ścieżka, żeby farmaceuci mieli prawo wystawieni recepty. Tutaj podjęliśmy współpracę zarówno z sejmową Komisją Zdrowia, jak i Naczelną Radą Aptekarską i będziemy tutaj przygotowywali rozwiązanie, tak aby jeszcze zdążyć w tym sezonie” – dodał.

Dopytywany, czy nowa regulacja mogłaby wejść w życie jeszcze w tym roku, minister powiedział, że prawdopodobnie nie.

„W tym roku prawdopodobnie nie zdążymy z całym obrotem prawnym, natomiast chcemy zdążyć, aby jeszcze w tym sezonie była taka możliwość” – oznajmił.

Od początku września do końca listopada zanotowano blisko 1,3 mln zachorowań na grypę.

(ISBnews)