GE HealthCare zakończyło proces wydzielenia z GE i weszło na giełdę Nasdaq

GE HealthCare zakończyło proces wydzielenia ze struktur GE i jednocześnie jako niezależna spółka rozpoczęło notowanie na giełdzie Nasdaq pod symbolem „GEHC” w chwili jej otwarcia. Tym samym GE HealthCare jest pierwszą firmą w stanie Wisconsin, która wirtualnie otworzyła giełdę, zgodnie z tamtejszą tradycją – przy pomocy unikalnego dzwonka . Tego dnia do zespołu zarządzającego dołączyli pracownicy z całego świata, by wspólnie uczcić wyjątkowy dla firmy moment w zakładzie produkcyjnym firmy w Waukesha w Wisconsin.

„Jest to niezwykle ważny dzień dla GE HealthCare, bowiem stajemy się niezależną firmą i rozpoczynamy nowy rozdział, wzmacniając naszą pozycję jako globalnego lidera w dziedzinie opieki precyzyjnej” – powiedział Peter Arduini, prezes i dyrektor generalny GE HealthCare. I dodał: „Jesteśmy u progu prawdziwej transformacji przemysłu, w ramach której cyfrowe innowacje przekształcają doświadczenia pacjentów i świadczeniodawców, co oznacza także rosnące zapotrzebowanie na jeszcze precyzyjniejszą, bardziej połączoną i skuteczną opiekę. Pracownicy GE HealthCare wspólnie dążą do stworzenia spójnej wizji świata, w którym opieka zdrowotna nie ma granic. Nie możemy się doczekać, by w najbliższej przyszłości dostarczać tę nową jakość naszym dostawcom, pacjentom i akcjonariuszom”.

GE HealthCare rozpoczyna działalność jako niezależna spółka w ponad 160 krajach, zatrudnia około 51 tys. pracowników. Firma każdego roku inwestuje ponad 1 mld dolarów w badania i rozwój oraz generuje około 18 mld dolarów przychodów, a jej baza zainstalowanych urządzeń obejmuje ponad 4 mln sztuk w czterech segmentach biznesowych związanych z diagnostyką obrazową, ultrasonografią, rozwiązaniami w ramach opieki nad pacjentami i farmaceutykami przeznaczonymi do diagnostyki.

Spółka przewiduje wzrost na rynkach docelowych z 84 mld dolarów w 2021 r. do 102 mld dolarów w 2025 roku. Ekspansja ta stwarza znaczne możliwości rozwoju i realizacji strategii skoncentrowanej na opiece precyzyjnej, której celem jest bezpieczna integracja danych pacjenta pochodzących z badań obrazowych, laboratoryjnych, patologicznych, genomowych i innych źródeł. W ramach opieki precyzyjnej, dane te są następnie przetwarzane przez sztuczną inteligencję przy użyciu platformy Edison i aplikacji cyfrowych. Strategia ta umożliwia uzyskanie większej ilości informacji na temat pacjenta, dzięki czemu wspiera lekarzy w diagnozowaniu chorób i ustaleniu najodpowiedniejszego planu leczenia, zapewniając pacjentowi najlepszą możliwą pomoc.

Podział GE HealthCare nastąpił poprzez proporcjonalną dystrybucję co najmniej 80,1 proc. pozostających w obrocie akcji GE HealthCare na rzecz akcjonariuszy GE. Firma GE zachowała około 19,9 proc. pozostających w obrocie akcji zwykłych GE HealthCare.